Logistyka dla sukcesu

Łączenie operacji zaopatrzenia

Przez łączenie wielu mniejszych zamówień w zamówienia zbiorcze, które są wysyłane w określonych terminach w formie większych przesyłek do centrum logistycznego, zredukować można po stronie dostawców koszty realizacji zleceń. Sposób ten w znacznej mierze ułatwia realizację dyspozycji towarowych. Pozwala to na lepsze wykorzystanie zdolności produkcyjnych oraz na znaczną obniżkę kosztów przygotowania do obsługi zlecenia i wykonania operacji produkcyjnych, magazynowych i wysyłkowych.

W zależności od rodzaju towarów i głębokości produkcji u dostawców, możliwe jest, poprzez łączenie operacji zaopatrzenia, osiągnięcie oszczędności kosztów w wysokości do 5% i powyżej wartości zaopatrzenia. Ponadto istnieje rownież możliwość negocjacji warunków dostaw, np. dostaw w systemie Just-in-Time lub możliwość wykorzystnia z góry określonych środków przeładunku towarów, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników finansowych i lepszej pozycji rynkowej.

Łączenie przesyłek towarowych

Poprzez łączenie przesyłek towarowych od jednego lub wielu dostawców, przeznaczonych dla wielu klientów w ramach kilku większych przesyłek kierowanych do centrum logistycznego, następuje redukcja liczby transportów, związanych z dostawami, a więc zmniejszenie częstotliwości dostaw. Podwyższeniu ulega natomiast dostarczana ilość towarów, przypadająca na jedną przesyłkę.

Pozwala to na zastosowanie w ramach dostaw znormalizowanych jednostek ładunkowych, takich jak: pojemniki transportowe, palety lub kontenery, a więc środków o wysokim stopniu wypełnienia przestrzeni ładunkowej. Polepsza to również stopień wykorzystania użytych do transportu środków transportowych. Z tego też względu zachodzi możliwość wykorzystania pojazdów transportowych o dużej pojemności ładunkowej - naczep siodłowych, pociągów drogowych, naczep otwartych wymiennych, kontnerów, wagonów. Szczególnie korzystna, ze względu na niskie koszty, jest możliwość stosowania transportu kolejowego. Racjonalizacja technik załadunku przyczynia się do powstawania dalszych oszczędności kosztowych.

Optymalny wybór lokalizacji centrów logistycznych pozwala często na redukcję lub utrzymanie na stałym poziomie w porównaniu z dostawami bezpośrednimi średniej drogi przejazdów, związanych z transportem dostaw.

Wynika z tego podstawowa zasada:

Realizacja dostaw poprzez centra logistyczne umożliwia, w porównaniu z dostawami w systemie bezpośrednim, uzyskanie oszczędności w zakresie kosztów związanych z dostawami.

Możliwą do osiągnięcia redukcję kosztów dostaw poprzez obniżenie ilości włączonych między dostawców a filie odbiorców centrów logistycznych, przedstawia przykład dotyczący przedsiębiorstwa handlowego. W tym przypadku można było obniżyć o 25% koszty dostaw, których udział w kosztach logistycznych sięga 5-10%. Było to możliwe w sytuacji, gdy filie domu towarowego obsługiwane były tylko przez jedno centrum logistyczne, zamiast przez 10 zdecentralizowanych magazynów.

Łączenie zapasów

Poprzez łączenie zapasów artykułów jednorodnych, przeznaczonych do wysyłki w rytmie stosunkowo wygórowanego zbytu z wielu zdecentralizowanych magazynów, funkcjonujących w ramach jednego lub kilku centrów logistycznych, uzyskać można:

- znaczną obniżkę całkowitego stanu zapasów przy utrzymaniu równego poziomu zdolności dostawczych

lub

- wyraźną poprawę zdolności dostawczych przy utrzymaniu równego stanu zapasów.

Jeżeli poziom zdolności dostawczej jest odpowiedni, a decentralnie składowane zasoby obejmują tego samego rodzaju asortyment, to za sprawą optymalnej polityki zamówień można obniżyć wielkość połączonych zapasów towarów do wysyłki w ramach magazynu centralnego do poziomu równającego się pierwiastkowi z sumy do kwadratu poszczególnych zapasów. I tak poprzez połączenie zapasów dwóch magazynów równej przepustowości w ramach magazynu centralnego przy niezmiennym poziomie zdolności dostawczych można utrzymać całkowity stan zapasów, który wynosi tylko 71% sumy zapasów pojedynczych.


TOP 200