Łódź ma Della

Być może zakończy się wreszcie niekończąca się opowieść - o której wielokrotnie pisaliśmy - wokół otwarcia w Łodzi fabryki Della.

Być może zakończy się wreszcie niekończąca się opowieść - o której wielokrotnie pisaliśmy - wokół otwarcia w Łodzi fabryki Della.

Koncern przesądził o jej lokalizacji w tym mieście, choć - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - nadal nie wiadomo kiedy zostanie podpisana ostateczna umowa z polskim rządem w tej sprawie. Miało się to odbyć w ciągu najbliższych dni, lecz - jak mówi nasz informator - "coś poszło nie tak".

O inwestycję zabiegały Polska i Słowacja. Od dłuższego już czasu to Łódź była wymieniana jako najbardziej prawdopodobne miejsce powstania fabryki. Nawet słowacki dziennik Pravda podał przed kilku tygodniami, że największe szanse na umiejscowienie nowego zakładu amerykańskiego producenta komputerów ma właśnie to miasto. Dell zrezygnował bowiem z budowy fabryki w słowackiej miejscowości Nitra. Z kolei dziennik Irish Examiner donosił, że pracownikom fabryki Della w irlandzkim Limerick przedstawiono ofertę pracy w zakładzie pod Łodzią.

Według informacji Gazety Wyborczej, po trwających rok rozmowach Amerykanie wybrali Łódź. Dell zainwestuje w Polsce 120 mln euro i - wraz z kooperantami - zaoferuje 12 tys. miejsc pracy. To największa inwestycja w Łodzi, gdzie bez pracy pozostaje ok. 48 tys. osób. O tym, aby zainwestować w Łodzi, przesądziło m.in. zaplecze naukowe. W mieście uczy się 106 tys. studentów. A takie kierunki jak informatyka i elektronika - a właśnie tego typu pracowników będzie poszukiwał Dell - prowadzi nie tylko Politechnika Łódzka, ale także trzy wyższe szkoły prywatne. Drugim, ważniejszym powodem były niskie koszty pracy w Łodzi. We Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu pracownicy zarabiają o 30%, 40% więcej.

W ostatnim czasie na inwestycje w Polsce zdecydowały się m.in. Philips, który w Biskupicach pod Wrocławiem stawia kosztem 429 mln euro fabrykę ekranów LCD; LG Elektronics, który za 110 mln USD rozbudowuje fabrykę telewizorów plazmowych i LCD w Mławie oraz Sharp, który w Łysomicach pod Toruniem buduje za 44 mln euro fabrykę ekranów LCD.


TOP 200