Lobby przeciwko Windows XP

Organizacja ProComp ponownie atakuje Microsoft. Jej przedstawiciele chcą doprowadzić do wszczęcia kolejnego procesu antymonopolowego przeciwko gigantowi z Redmond. Tym razem sprawa ma dotyczyć systemu operacyjnego Windows XP.

Przedstawiciele organizacji ProComp oraz niektórzy amerykańscy senatorowie i prawnicy próbują przekonać prokuraturę o zasadności ponownego postawienia Microsoftu przed sądem. Sprzeciw ProCompu, wspieranego m.in. przez Oracle i Sun Microsystems, budzi włączenie niektórych funkcji do systemu Windows XP - np. wbudowana w system aplikacja Instant Messaging. Przeciwnicy Microsoftu utrzymują również, że funkcja tzw. znaczników (Smart Tags) umożliwi Microsoftowi zmonopolizowanie Internetu. Zaszyte w dokumentach znaczniki mają kierować użytkowników bezpośrednio do wybranych zasobów sieci. ProComp jest zdania, że funkcja Smart Tags będzie stosowana przede wszystkim do promocji treści związanych z produktami Microsoftu lub serwisami informacyjnymi, w których firma ma udziały. Tradycyjnie już konkurenci giganta z Redmond sprzeciwiają się integracji z systemem Windows przeglądarki WWW i innych narzędzi internetowych.

Przewodniczący ProComp, Mike Pettit, twierdzi, że posunięcie Microsoftu ma niemal identyczny charakter, jak w poprzednim przypadku, kiedy to firma dołączyła do systemu Windows przeglądarkę Internet Explorer. W krótkim czasie IE opanował ponad 90% rynku, doprowadzając największego konkurenta w tej dziedzinie - Netscape Communications - na skraj bankructwa.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Prokuratorzy generalni stanów Iowa i Connecticut, do których zwrócili się przedstawiciele ProComp, twierdzą, że obecnie nie rozważają możliwości wszczęcia kolejnego postępowania przeciwko Microsoftowi. Przyznają jednak, że posunięcie koncernu może budzić obawy innych producentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200