Lobby bez armat

Blisko rok trwało przygotowywanie kolejnych wersji projektu statutu Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania ''PRO'', zanim kilkudziesięciu członków założycieli po wielogodzinnej dyskusji zaakceptowało 30 czerwca jego projekt.

Blisko rok trwało przygotowywanie kolejnych wersji projektu statutu Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania ''PRO'', zanim kilkudziesięciu członków założycieli po wielogodzinnej dyskusji zaakceptowało 30 czerwca jego projekt.

Otwiera to drogę do zarejestrowania organizacji, zrzeszającej ludzi (członkowie zwyczajni) i firmy (członkowie wspierający) żywotnie zainteresowanych ucywilizowaniem rynku oprogramowania w Polsce. Pod tym hasłem należy zaś rozumieć nie tylko doprowadzenie do końca procedury legislacyjnej, ale stworzenie na tyle silnej więzi wewnątrz stowarzyszenia, aby umownie mówiąc prawo komputerowe nie było tożsame z prawem li tylko papierowym. Już dziś członkowie-założyciele chcą utworzyć kancelarię adwokacką chroniącą interesy twórców i sprzedawców legalnego oprogramowania.

Wydaje się też, iż ta organizacja może mieć potencjalnie duże możliwości w określaniu sposobów adaptacji oprogramowania zagranicznego do polskich warunków (lokalizacja). Pytanie tylko, na ile skutecznie i wspólnymi siłami potrafi wspomagać merytorycznie ten proces i o ile - co wydaje się trudniejsze - będzie w stanie przeforsować na rynku zasadę, że nieprzystosowany (nie przetłumaczony) produkt, zwłaszcza aspirujący do rangi światowego standardu, nie ma czego szukać między Tatrami a Bałtykiem.

Zamierzenia wydają się ze wszech miar godne poparcia. Czy Stowarzyszenie PRO takowe uzyska - zwłaszcza w brzęczącej monecie od członków wspierających - to odrębna kwestia. Najwięcej dyskusji na zebraniu członków-założycieli wywołała kwestia składek i uzależnienia ich procentowo od obrotów firm komputerowych. Jak się wydaje, na to aby takie rozwiązanie nie pozostało wyłącznie pobożnym życzeniem członków-założycieli, muszą oni wykonać jeszcze kawał roboty, konkretyzując projekty poczynań i formułując je w postaci swoistych business planów. Ze swej strony, życzymy powodzenia.

Na członków tymczasowego zarządu (do walnego zgromadzenia po zarejestrowaniu stowarzyszenia) wybrano członków dotychczasowego Komitetu Organizacyjnego: Władysława Boguckiego, Marka Cara, Romana Dolczewskiego (prezes Zarządu), Annę Piecuch, Artura Piotrowskiego i Jakuba Tatarkiewicza. (jk)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200