Listy do redakcji

W nawiązaniu do artykułu Przyszłość okablowania (CW nr 9/2001) pozwalam sobie stwierdzić, że brakuje w naszej prasie komputerowej wyważonych i pozbawionych obciążeń wypowiedzi na tematy związane z przyszłością systemów okablowania strukturalnego (SOS). Wypowiedzi te, jeżeli w ogóle się pojawiają, zawierają wiele nieścisłości, niedopowiedzeń bądź wprost zaprzeczają faktom. Wiąże się to z tym, że firmy rozwijają produkty pod kątem swych największych rynków zbytu i w mniej lub bardziej zmodyfikowany sposób przenoszą tę strategię na inne rynki. Takim stosunkowo niewielkim rynkiem jest Polska i niektóre wypowiedzi przedstawicieli producentów lub dystrybutorów SOS o przyszłości tychże systemów nie do końca przystają do sytuacji w kraju lub nawet w Europie. Z reguły przedstawiane są trendy rozwojowe nie tyle w branży, ile danego producenta.

Niedopowiedzenia te powodują wiele nieporozumień a wiedza na temat trendów rozwojowych SOS nie jest zbyt szeroko upowszechniona i mało jest pogłębionych artykułów na ten temat. Dosyć interesujące jest to, co się obecnie dzieje w komitetach standaryzacyjnych - europejskim CENELEC i międzynarodowym ISO/IEC. Wspólne prace nad nowymi standardami trwają od 1997 r., gdy podpisano tzw. Munich Agreement - dokument określający zasady współpracy między organizacjami stanowiącymi normy.

Obecnie ukończono prace definiujące budowę i parametry kabli miedzianych kategorii 5 (z rozszerzeniem parametrów o m.in. ACR, FEXT, ELFEXT, POWER SUM NAXT, DELAY SKEW itd.), kategorii 6 i kategorii 7. Parametry te są zawarte w projekcie (tzw. draft) normy europejskiej komitetu CENELEC - EN-50288. Norma ta ma zastąpić w przyszłości obecne normy definiujące kable - EN-50167, EN-50168, EN-50169, a ostateczny termin zatwierdzenia tego standardu jest przewidywany jeszcze na ten rok. Natomiast pełny standard okablowania, z jego strukturą i wszystkimi parametrami, będzie zawarty w normie EN-50173-2nd edition i jej międzynarodowym odpowiedniku ISO-11801-2nd edition. Normy te zastąpią obowiązujące obecnie EN-50173 (1995) i ISO-11801 (1995). Grupy robocze, zarówno ISO, jak i CENELEC, planują zakończenie prac w przyszłym roku. Uzupełniająco mogę dodać, że przewidziane pasmo dla kategorii 6 wynosi 250 MHz, dla kategorii 7 - 600 MHz.

Jak widać, jeżeli chodzi o kategorie 6 i 7, to ostatecznie ub.r. przyniósł ich definicje (wydaje się, że ostateczne), ale tylko w zakresie kabli. Pewnym problemem (w sensie wyboru) w kategorii 7 jest normalizacja typu złącza (dla kategorii 6 problem ten nie istnieje - pozostaje złącze typu RJ-45). Parę lat temu kilku czołowych producentów przedstawiło swoje propozycje dla złącza kategorii 7. Obecnie wydaje się, że największe szanse na zaakceptowanie swego projektu jako standardu ma firma Alcatel. Jest to złącze kate- gorii 7, którego wtyczka może współpracować ze zwykłym gniazdem RJ-45. W przypadku transmisji, gdzie wymagane są parametry kategorii 7, musi być zastosowane odpowiednie gniazdo (też zaproponowane przez Alcatela). Wówczas do transmisji w złączu są wykorzystywane zamiennie dodatkowe piny, położone na drugiej stronie złącza. W ten sposób redukowane są przesłuchy będące dużym problemem przy tak wysokich częstotliwościach. Oczywiście, wszystkie elementy kategorii 7 przewidziane do transmisji w klasie F są elementami ekranowanymi.

Obecnie mówi się także o następnej kategorii, która oferowałaby pasmo 1,4 GHz. Miałaby to być kategoria definiująca uniwersalny system multimedialny, umożliwiający w obrębie jednolitej i jednorodnej instalacji przesyłanie nie tylko danych, ale także dźwięku i obrazu.

Poza sprawami, o których wspomniałem, wprowadzono wstępną kategoryzację kabli światłowodowych, aktualizowana jest także kategoria 5 i klasa D.

Grzegorz Szulc

Vemco, Sopot

InterBase za darmo

W artykule Nie gorsze od komercyjnych (CW 08/2001) napisaliśmy, że baza Borland InterBase jest najbardziej rozbudowaną bazą open source, ale nie jest ona bezpłatna. Czytelnik zwrócił uwagę, że od wersji 6 InterBase jest oferowana za darmo. Kod i binaria są dostępne na wszystkie platformy, na których działa InterBase 6.0 (Linux, Windows i Solaris). Zgodnie z informacjami uzyskanymi w firmie BSC Polska, będącej dystrybutorem Borlanda, rozpowszechnianie aplikacji nie wymaga opłacania licencji za bazę.

Zasady te dotyczą jednak tylko InterBase 6.0, a nie odnoszą się do poprzednich wersji, w szczególności do InterBase 5.6, która nadal dostępna jest odpłatnie.

Marian Łakomy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200