Lista Top500 - polski superkomputer Prometheus w połowie stawki

Wczoraj opublikowano najnowsza listę Top500, na której znajdują się najszybsze na świecie superkomputery. Przyglądając się niej nasuwają się dwie uwagi. Po pierwsze, pierwsza dziesiątka nie zmieniła się od poprzedniej edycji tego rankingu. Druga uwaga – chociaż pierwsze miejsce zajmuje dalej superkomputer wyprodukowany przez USA, to na całej liście najwięcej jest chińskich superkomputerów.

Najszybszy superkomputer na świecie został wyprodukowany przez IBM i przetwarza dane z szybkością 145,6 petaflopsów. Drugi z kolei superkomputer (Sierra) pracuje dużo wolniej, gdyż z szybkością 94,6 petaflopsów. Trzecie miejsce okupuje chiński superkomputer Sunway TaihuLight ustępując tylko nieznacznie superkomputerowi Sierra (jego wydajność to 93 petaflopsy).

Jak już powiedziana, do pierwszej dziesiątki nie wskoczył przez ostatnie pół roku (czyli od ostatniej edycji rankingu) żaden nowy superkomputer. Czwarte miejsce zajmuje Tianhe-2A (61,4), a kolejne Frontera (23,5), Piz Daint (21,2, najszybszy superkomputer w Europie), Trinity (20,2), AI Bridging Cloud Infrastructure (19,8), SuperMUC-NG (19,5) i superkomputer Lassen pracujący w Lawrence Livermore National Laboratory (18,2 teraflopsów).

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Frontier i Aurora na pierwszych miejscach listy TOP500
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

I jeszcze jedna ciekawa statystyka. Sześć miesięcy temu na liście znajdowało się 219 maszyn wyprodukowanych przez Chiny. Teraz jest ich 227, podczas gdy amerykańskich komputerów jest tylko 118. To o czymś świadczy.

Jeśli chodzi o zagregowaną wydajność wszystkich superkomputerów znajdujących się na liście Top500, wyrażoną w procentach, to Ameryka (37,8%) wyprzedza Chiny (31,9%.)

I na koniec jeszcze jedna klasyfikacja. Chodzi o ilość komputerów wyprodukowanych przez poszczególne kraje. Na trzecim miejscu (po Chinach i USA) widzimy Japonię (29 maszyn), a na kolejnych Francję (18 maszyn), Niemcy (16 maszyn). Holandię (15 maszyn), Irlandię (14 maszyn) I Wielką Brytanię (11 maszyn). .

Jest i rodzimy akcent. Chodzi o znajdujący na 242-gim miejscu superkomputer Prometheus (HP) pracujący w krakowskim ośrodku obliczeniowym Cyfronet. Jego wydajność wynosi 1,67 petaflopsów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200