List od wyroczni

Oracle ponownie próbuje wejść na rynek oprogramowania do obsługi pracy grupowej, zdominowany przez Lotusa i Microsoft.

Oracle ponownie próbuje wejść na rynek oprogramowania do obsługi pracy grupowej, zdominowany przez Lotusa i Microsoft.

Oprogramowanie do obsługi poczty elektronicznej i wspomagające pracę zespołów ma być kolejnym - po bazach danych i systemach zarządzania ERP - źródłem dochodów Oracle'a. Pierwszą, nieudaną próbę wejścia na ten rynek firma podjęła jeszcze w połowie lat 90. Wówczas premiera produktu została niedostrzeżona na krajowym rynku. Tym razem ma być inaczej - polski oddział deklaruje, że dołoży starań, by Oracle Collaboration Suite (OCS) nawiązał rywalizację ze znacznie bardziej utytułowanymi przeciwnikami - Notes, Exchange i Novell GroupWise.

Mocni w grupie

Według Oracle'a, Collaboration Suite nie zawiera zasadniczo nowych modułów - pakiet powstał głównie w efekcie integracji programów, które dotąd były oferowane jako produkty samodzielne lub wchodzące w skład innych aplikacji. Trzon OCS to: Oracle Calendar, nowa wersja kalendarza wcześniej sprzedawanego jako program samodzielny; UltraSearch - mechanizm przeszukiwania dokumentów i plików w sieci (dotychczas funkcja ta była dostępna w bazach danych i serwerze aplikacji OAS); Oracle Files - system plików (dawniej IFS - Internet File System będący elementem IAS); IAS WE (Internet Application Server Wireless Edition) - oprogramowanie udostępniające dane użytkownikom pracującym zdalnie za pośrednictwem WAP, SMS (jest też dostępny jako samodzielny produkt - dawniej znany jako Portal-To-Go); Oracle E-mail Server - serwer pocztowy zawierający również aplikację kliencką dla Oracle Calendar (dotychczas był elementem IAS).

W skład pakietu wchodzą też moduły do rozpoznawania i generowania głosu umożliwiające zdalny dostęp do informacji, np. listów elektronicznych, za pośrednictwem telefonów komórkowych. Obecnie jest obsługiwany język angielski, ale w grudniu br. ma się pojawić w pełni zlokalizowana wersja zawierająca również mechanizmy rozpoznawania języka polskiego.

Collaboration Suite zapewnia dostęp do poczty elektronicznej przez Internet przy wykorzystaniu modułu Web-Mail, ale nie zawiera samodzielnego programu klienta pocztowego dla PC. Pakiet może jednak współpracować z Microsoft Outlook, gdyż standardowym elementem zestawu jest program narzędziowy Collaboration Suite Outlook Connector umożliwiający, jak zapewniają przedstawiciele Oracle'a, pełną integrację z popularnym programem pocztowym Microsoftu. Firma zapowiada też udostępnienie narzędzi ułatwiających migrację z Exchange do Collaboration Suite.

Elastyczne licencje

Oracle zastosował podobną politykę jak Novell w GroupWise, integrując w zestawie m.in. funkcje obsługi zdalnych klientów, które w obecnej wersji Exchange są elementem dodatkowym. Podobna jest również polityka sprzedaży - OCS jest oferowany w formie licencji określonej liczbie użytkowników, do której bezpłatnie jest dołączane oprogramowanie serwera. Natomiast licencje na Outlook i Exchange kupuje się zarówno dla serwera, jak i klienta.

Choć Collaboration Suite ma być sprzedawany bez ograniczeń na minimalną liczbę licencji, to - jak twierdzi Paweł Korzec z - adresatem oferty są przede wszystkim duże firmy. Wynika to głównie z podkreślanej przez przedstawicieli firmy skalowalności pakietu.

Zapowiadana cena Collaboration Suite wynosi ok. 240 zł za stanowisko. Firma oferuje też samodzielne moduły Oracle Files i Oracle E-mail Server w cenie ok. 180 zł za jednego użytkownika. Oprogramowanie może pracować na platformach Windows, Linux lub Solaris.


TOP 200