Lipiec w BSA

5,5 mln złotych - na tyle BSA szacuje straty producentów oprogramowania w lipcu. Funkcjonariusze policji i innych służb zabezpieczyli ponad 3600 nielegalnych płyt oraz 42 komputery. Zlikwidowano 3 sklepy internetowe oraz dwie nielegalne kopiarnie.

Działania przeprowadzono na terenie województw śląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

17 lipca funkcjonariusze Policji zlikwidowali dwie nielegalne kopiarnie. W jednej z nich, w Sosnowcu znaleziono 3500 płyt z nielegalnie zwielokrotnionymi programami, filmami oraz grami o łącznej wartości szacowanej na milion złotych. Na trop tego procederu naprowadziło funkcjonariuszy ogłoszenie w Internecie, gdzie mieszkaniec Sosnowca zamieścił ofertę sprzedaży wysyłkowej nielegalnych programów.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł

Tego samego dnia w Gliwicach, w jednym z mieszkań prywatnych znaleziono program CATIA, którego najbardziej zaawansowana wersja może służyć do projektowania statków i samolotów. Jego cena w pełnej wersji wynosi 5 mln USD. Ze względu na tak wysoką cenę programu, nie jest on dostępny w bezpośredniej sprzedaży, a użytkujący jest zobowiązany do wnoszenia comiesięcznej opłaty na rzecz producenta.

Przeszukań dokonano również w sieci sklepów działających legalnie, gdzie rozprowadza się programy takich firm jak: Adobe, Autodesk, Corel, Macromedia, Microsoft i Young Digital Poland. Tutaj także stwierdzono naruszenie praw autorskich, zabezpieczając 179 płyt z nielegalnymi programami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200