LinuxWorld - święto Linuksa

W dniach od 6 do 9 sierpnia odbyła się w San Francisco impreza LinuxWorld Conference and Expo, na której producenci oprogramowania i sprzętu demonstrowali swoje rozwiązania wspierające ten otwarty system operacyjny. Konferencja udowodniła, że Linux jest już na tyle dojrzałym systemem, że może obsługiwać w przedsiębiorstwach nawet najważniejsze aplikacje.

Obroty na rynku oprogramowania open source rosną z roku na rok i wyniosły w 2006 r. 1,8 mld USD, a prognozy pokazują, że w 2011 r. będzie to już 5,8 mld USD (według IDC). Oznacza to, że obroty na tym rynku będą rosnąć w tempie 26% rocznie.

Szczególnie dużo miejsca na konferencji poświęcono tematowi wirtualizacji. To rozwiązanie programistyczne pozwala podzielić jeden fizyczny serwer na wiele wirtualnych (logicznych) serwerów. Wirtualizacja (stosowana szeroko w środowisku Linuksa) jest "zieloną" technologią, ponieważ pozwala oszczędzać energię (dzięki wykorzystaniu dużej części mocy oferowanej przez serwer), a jak wiadomo temat ten jest obecnie bardzo eksponowany. Na konferencji swoje wystąpienia miały m.in. tak znaczące postacie przemysłu informatycznego jak: Ann Livermore (Hewlett-Packard), Diane Green (VMware), Kevin Kettler (Dell).

LinuxWorld - święto Linuksa

IBM i Novell ogłosiły, że zacieśniają swoją współpracę na dwóch frontach: serwerowym i desktopowym. W pierwszym przypadku (serwery) Novell wesprze dwa produkty IBM: oprogramowanie Notes oraz WAS CE (WebSphere Application Server Community Edition), które Novell będzie oferować jako część swojego oprogramowania Suse Linux Enterprise Server. Głównymi konkurentami na tym rynku dla obu firm są takie rozwiązania, jak Exchange (Microsoft) i serwer aplikacji JBoss (Red Hat).

W drugim przypadku (desktopy) współpraca spowoduje, że partnerzy biznesowi obu firm będą mogli oferować użytkownikom tzw. klienta open collaboration dla Suse Linux Enterprise Desktop (Novell). Klient będzie zawierać oprogramowanie do pracy grupowej Lotus Notes (IBM), oprogramowanie Lotus Sametime i kilka narzędzi deweloperskich.

Novell przedstawił także nowe systemy do automatyzacji obsługi centrów danych i zarządzania cyklem eksploatacji maszyn wirtualnych: Novell ZENworks Orchestrator i Novell ZENworks Virtual Machine Management. Modułowa struktura oprogramowania ma zapewniać elastyczność zarządzania, umożliwiając efektywne wykorzystanie zasobów fizycznych i wirtualnych. Pozwala m.in. zainstalować i uruchomić mechanizm ogólnej koordynacji procesów - służący do przydzielania głównych zasobów centrum danych - niezależnie od bardziej wyspecjalizowanych komponentów (takich jak funkcje zarządzania maszyną wirtualną).

Oprogramowanie umożliwia ponadto zarządzanie pełnym cyklem eksploatacji systemu Suse Enterprise z technologią Xen do wirtualizacji serwerów. ZENworks Orchestrator zawiera rozszerzone mechanizmy zarządzania eksploatacją maszyn wirtualnych, obejmujące tworzenie obrazów i obsługę hurtowni danych na potrzeby maszyn wirtualnych systemu Linux z technologią Xen.

Dell poinformował na konferencji, że razem z serwerami PowerEdge będzie oferować swoim klientom oprogramowanie middleware firmy Red Hat. Dlatego użytkownik kupujący serwer PowerEdge będzie teraz mógł wybierać system operacyjny (Windows lub Linux) i używać z nimi oprogramowanie JBoss Enterpise Application Platform lub Red Hat Application Stack.

Oferta Dell/Red Hat będzie dostępna w trzech wersjach. Pierwsza to JBoss Enterprise Application Platform (JBOSS Application Server, Hibernate i JBoss Seam) oraz do wyboru Linux lub Windows. Druga wersja: Web Application (oprogramowanie Red Hat Application Stack zawierające JBoss Enterprise Application Platform i Enterprise Linux). Trzecia wersja: Web Edge (Linux Enterprise Red Hat).

Oprogramowanie open source wkracza śmielej na obszar zarezerwowany do tej pory dla Microsoftu, po tym gdy dwie firmy (Lenovo i Dell) ujawniły już pierwszego dnia konferencji LinuxWorld, że będą oferować komputery PC pracujące pod Linuksem.

Lenovo wprowadzi do swojej oferty w czwartym kwartale br. notebooki linii ThinkPad T z zainstalowanym systemem operacyjnym SUSE Linux Enterprise Desktop 10 (SLES10) firmy Novell. Ważne jest też to, że Lenowo będzie udzielać bezpośredniego wsparcia technicznego nabywcom takich notebooków.

Dell zapowiedział natomiast, że wprowadzi wkrótce na rynek europejski dwa notebooki (Inspiron 6400n i Inspiron 530n) z systemem operacyjnym Ubuntu 7.04. Firma ujawniła ich ceny: Inspiron 6400n będzie kosztować 670 USD, a za Inspiron 530n trzeba będzie zapłacić 760 USD.

IBM zaprezentował również na LinuxWorld rozwiązanie o nazwie IBM Information Server Blade, ułatwiające zadanie integrowania danych. Składa się ono z kasetowego serwera IBM BladeCenter HS21 (opartego na dwurdzeniowym układzie Xeon), pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Red Hat Linux oraz zainstalowanego na nim oprogramowania Information Server (zestaw narzędzi do zarządzania danymi). Serwer można konfigurować jako grid (za pomocą narzędzia IBM Workload Manager), dlatego rozwiązanie nadaje się do integrowania dużych ilości danych. Information Server Blade ma pojawić się oficjalnie w ofercie IBM w październiku br.

LinuxWorld - święto Linuksa

Serwer kasetowy IBM BladeCenter HS21

HP poinformował o udostępnieniu społeczności open source kodu swojego oprogramowania High-Performance Computing (HPC) Parallel Compositing Library. Jest to narzędzie (złącze API; Application Programming Interface) pozwalające wykorzystywać w centrach danych wolne moce obliczeniowe i następnie używać je do wizualizowania dużych porcji danych. Rozwiązanie może znaleźć zastosowanie szczególnie w badaniach naukowych, gdzie wizualizacja danych odgrywa dużą rolę.

Fujitsu Microelectronics i 123ID zaprezentowały czytnik linii papilarnych i biometryczny zestaw logowania, który integruje się z usługami katalogowymi Novell eDirectory. Logowanie biometryczne ma zastąpić karty czipowe, tokeny oraz hasła i identyfikatory użytkownika jako metody uwierzytelniania użytkownika końcowego. Urządzenie biometryczne obsługiwane jest przez usługi katalogowe eDirectory pracujące na platformach Linux, NetWare i Windows. Fujitsu ma dostarczać czytnik linii papilarnych, który podłącza się do desktopa przez port USB. Czytnik oferowany będzie w dwóch odmianach: z pojedynczym sensorem i technologią Fujitsu Sweep Sensor. Firma 123ID zapewnia Universal Matching System, zawierający zestaw programistyczny dla Linux , Windows, Java, Mac i Solaris. Firma zapewni także interfejs NMAS (Novell Modular Authentication Service) do usług katalogowych eDirectory.

Rozwiązanie ma zawierać obsługę trybu odłączenia do logowania offline i zapewni mechanizm roamingu umożliwiający przemieszczanie się użytkownika od maszyny do maszyny. Biometryka dla eDirectory wykorzystuje także samodostosowujący się mechanizm integracji z innymi metodami NMAS, takimi jak Secure Login. Technologia 123ID integruje się również z klientem desktopowym Suse Linux. Zestaw logowania dla eDirectory pracuje także na Windows XP lub 2000 SP4 z Novell Client for Linux wersji 4.91 SP4 lub późniejszej. Zestaw wymaga CPU min. 200 MHz z 64 MB RAM. Zestaw ma pojawić się w sprzedaży we wrześniu br. Cena od 250 USD za zestaw dla administratora i 100 USD za zestaw kliencki.

Motorola wiąże swoje plany również z oprogramowaniem Linux i zapowiedziała, iż chce doprowadzić do tego, aby za dwa lata 60% produkowanych przez nią telefonów komórkowych pracowało pod kontrolą tego systemu operacyjnego. Firma zaprezentowała na konferencji Motomagx - najnowszą wersję swojej mobilnej, linuksowej platformy. Motomagx korzysta z technologii WebUI, dzięki której telefony komórkowe wspierają aplikacje Web 2.0.

Niektórzy producenci wykorzystali też konferencję do zademonstrowania swoich rozwiązań sprzętowych wspierających Linux. Przykładem może być IBM, który zaprezentował możliwości swojego najnowszego procesora o nazwie Power6. Procesor wspiera firmową technologię o nazwie Live Partition Mobility, którą można stosować również w środowiskach Linux (dystrybucje Red Hat i Novell SUSE).

Funkcjonalność Live Partition Mobility pracuje w zwirtualizowanym środowisku i może przenosić obciążenia - w niezauważalny dla aplikacji i systemów operacyjnych sposób - z jednego serwera linuksowego na inny.

Rozwiązanie jest obecnie testowane i ma być dostępne dla użytkowników serwerów linii System p, opartych na układach Power6, jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200