Linux zarządzanie pasmem transmisji danych

Przechodzimy do instalacji lstat:

tar -xzvf lstat-2.2.tar.gz

cd lstat-2.2

./configure -apache -with-httpd-conf /etc/apache/httpd.conf

/etc/init.d/lstatd start

/etc/init.d/apache restart

Możemy przystąpić do pierwszego uruchomienia pakietu przez stronę www:

http://localhost/lstat/lstat.cgi

Kolejnym krokiem jest wybór wersji językowej. W trakcie konfiguracji przez www możemy mieć drobne problemy związane z uprawnieniami do plików konfiguracyjnych modyfikowanych przez lstat. Wystarczy wtedy użyć polecenia chmod, np. chmod 777 plik_do_zmiany. Należy pamiętać, by po konfiguracji przywrócić stare atrybuty plikowi, aby nie narażać naszych statystyk na dostęp osób nieuprawnionych. W razie komplikacji polecamy stronęhttp://lstat.sf.net - jest tam kompletny opis instalacji. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o różnicy pomiędzy pakietami lstat i znanym mrtg. Mrtg korzysta z protokołu snmp. Oznacza to, że w sieci, poza normalnymi danymi, muszą być przesyłane właśnie pakiety snmp. Powoduje to dodatkowe obciążenie sieci, szczególnie dotkliwe w sieciach bezprzewodowych. Pakiet lstat kontroluje tylko przepływ przez interfejsy serwera, na którym go postawimy, a to w zupełności wystarczy nam w prostej sieci.

Aby ustawić statystyki dla każdego użytkownika oddzielnie, jak to pokazuje zrzut "Statystyki pakietów", należy wykonać to w 2 krokach. Pierwszym jest zdefiniowanie odpowiednich łańcuchów iptables. Drugą sprawą jest dodanie przez interfejs www tak zdefiniowanych statystyk.

Przykład klienta 1:

#Klient 1

iptables -A lstat -m state -state ESTABLISHED,RELATED -d 192.168.0.10 -j ACCEPT

iptables -A lstat -m state -state ESTABLISHED,RELATED -s 192.168.0.10 -j ACCEPT

Definiujemy statystyki dla wejścia i wyjścia pakietów.

Odpowiednio przez www należy wpisać śledzenie pakietów lstat1, lstat2.

Powyższe operacje przedstawia zrzut "Zmiana parametrów wykresów".

Uwagi końcowe

Linux zarządzanie pasmem transmisji danych
Przy stosowaniu odpowiednich metod podziału pasma może się zdarzyć, że przy faktycznie małym obciążeniu sieci nasz użytkownik uzyska mniejsze transfery niż uzyskałby bez tych operacji. Taka niepożądana sytuacja może mieć miejsce, gdy mamy np. łącze 1 Mb/s i dzielimy je między 3 osoby. W większości przypadków z łącza korzysta jednak znacznie więcej osób. Nie pozwalamy wtedy jednemu użytkownikowi zawłaszczyć całego łącza i zapewniamy każdemu użytkownikowi jego transfer. Należy wtedy bezwzględnie monitorować stan łącza pakietem lstat. Gdy otrzymamy wykresy wskazujące, że całkowity transfer jest na granicy możliwości naszego, wykupionego od operatora łącza, a w chwilach przeciążeń obserwujemy wzrost czasu pingów i straty pakietów, wtedy trzeba rozważyć dokupienie łącza lub ograniczenie transferów użytkowników.

Przykładowe programy wspomagające monitoring łącza: sniffer, tcpdump, bandbausers.


TOP 200