Linux wolny od podatków

Za bezpłatne oprogramowanie, także za Linuxa, nie będzie trzeba płacić VAT-u.

Za bezpłatne oprogramowanie, także za Linuxa, nie będzie trzeba płacić VAT-u.

Jeden z urzędów skarbowych zakwalifikował w październiku 2000 r. bezpłatny system operacyjny Linux i oprogramowanie StarOffice jako "świadczenie nieodpłatne" i w związku z tym nakazał firmie, która otrzymała to bezpłatne oprogramowanie, zapłacić podatek (pisaliśmy o tym w CW 41/2000 i 45/2000).

Dopiero niedawno Ministerstwo Finansów zostało zmuszone przez interpelację posła Tadeusza Syryjczyka do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Wcześniej urzędy skarbowe mogły dowolnie interpretować przepisy.

"Większość krajów popiera rozwój darmowego oprogramowania i Polska, mając na uwadze, że informatyka staje się znaczącym czynnikiem wzrostu gospodarczego, powinna do tej grupy aspirować" - napisał Tadeusz Syryjczyk. Według Jana Rudowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, który odpowiedział w imieniu ministra. W opisanym przez prasę przypadku, "nieodpłatne świadczenie w postaci darmowego oprogramowania - w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie stanowi dla użytkowników oprogramowania przychodu podlegającego opodatkowaniu".

Kwestia przypadku

Chociaż w świetle art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane nieodpłatne świadczenia stanowią przychody, to jednak opodatkowanie systemu operacyjnego i pakietu biurowego nie jest w tym przypadku możliwe. Dzieje się tak, ponieważ - czytamy w odpowiedzi ministerstwa - nie jest możliwe ustalenie wartości pieniężnej tego świadczenia ze względu na to, że jest ono adresowane do nieograniczonej liczby odbiorców w sposób bezpłatny.

Przedstawiciel ministerstwa zaznaczył jednak, że ze względu na "szerokie możliwości i różnorodność form dostarczania nieodpłatnych programów komputerowych", otrzymywanie i korzystanie z tych programów jest różne. W efekcie nie można sformułować ogólnej zasady postę-powania odnośnie do bezpłatnego oprogramowania, a każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Nie można bowiem - zdaniem ministerstwa - wykluczyć, że w pewnych sytuacjach nieodpłatne świadczenia tego typu powinny zostać opodatko- wane.

Bez konieczności urzędowej interpretacji

Korzystanie z bezpłatnego oprogramowania w opisanym przypadku nie podlega również opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie można nałożyć podatku także na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o podatku akcyzowym, ponieważ oprogramowanie komputerowe, które jest sprzedawane na nośnikach informacji, podlega opodatkowa-niu według stawki 22%. Dochodzi bowiem do sprzedaży towaru.

Nie podlega natomiast opodatkowaniu VAT sprzedaż licencji. Jest to sprzedaż praw majątkowych o charakterze niematerialnym, a jako takie, zgodnie z obowiązującym prawem, nie obejmuje ich ustawa o sprzedaży towarów i usług.

Jednocześnie przedstawiciel Ministerstwa Finansów stwierdził, że nie znajduje "konieczności do wydania urzędowej interpretacji" zaistniałej sytuacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200