Linux w służbie zdrowia

Zielone światło władz

Extremadura jest jednym z regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię ponad 41 tys. km kwadratowych. Mieszka tam około 1 mln osób (gęstość zaludnienia tego regionu jest ponad 4 razy mniejsza od średniej europejskiej), przy czym bardzo duży odsetek mieszkańców trudni się rolnictwem. W połowie lat 90. lokalne władze zauważyły, że nowoczesna technologia może przyspieszyć rozwój i zmniejszyć dystans do innych regionów Hiszpanii. Ze względu na ograniczone środki, podjęto decyzję o szerokiej adaptacji rozwiązań open source. U podstaw takiej decyzji legły nie tylko niższe koszty samego wdrożenia, ale także uwolnienie od kosztów aktualizacji wymuszonych przez producenta w przyszłości. Obecnie standardem rządowym dokumentów jest ODF oraz PDF, powszechnie stosuje się pakiet OpenOffice, opracowano także lokalną dystrybucję Linuksa o nazwie LinEx (od Linux i Extremadura), opierającą się na zasobach systemu Debian GNU/Linux. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że lokalizacja objęła nawet nazwy oprogramowania, by były związane z regionem lub ogólnie Hiszpanią.

Początkowo zajmowano się jedynie wyborem niezbędnego oprogramowania i jego nieodpłatnej dystrybucji dla urzędów, instytucji i mieszkańców. Kolejnym etapem był rozwój oprogramowania, które następnie podlegało nieodpłatnemu rozpowszechnianiu. Wykorzystano przy tym tę samą licencję, z której korzysta jądro systemu Linux i większość oprogramowania z tej grupy - GNU GPL. System ten jest specjalnie przystosowany do pracy w regionalnej administracji oraz w szkołach i jest bardzo powszechny w Extremadurze, znacząco wygrywając z MS Windows i Office.

Naturalną konsekwencją decyzji o tak szerokim wykorzystywaniu oprogramowania open source było wdrożenie go w wielu instytucjach państwowych, w tym także w hiszpańskim systemie opieki zdrowotnej (SES). Ponieważ Linux bardzo dobrze daje się dostosować do konkretnych potrzeb, opracowano specjalizowaną dystrybucję tego systemu właśnie dla SES, nazywając ją SESLinEx. Zastosowano rozwiązania znane z infrastruktury korporacyjnej, takie jak centralizowane zarządzanie tożsamością z wykorzystaniem ról, centralną aktualizację, zarządzanie desktopami oraz integrację z istniejącymi aplikacjami, takimi jak SAP. LinuxEX jest zainstalowany co najmniej na 80 tys. stacji roboczych, z czego 66 tys. jest w szkołach i centrach edukacyjnych, pozostałe w innych budynkach administracji publicznej. W tej statystyce nie liczy się komputerów domowych. Chociaż nie wszystkie komputery w publicznej administracji wyemigrowano do Linuksa, powyższe liczby oddają fakt, że do osiągnięcia zamierzonego celu droga jest otwarta.

Należy przy tym pamiętać, że cały proces wdrożenia odbywał się w obrębie regionu, minimalizując przy tym wykorzystanie oprogramowania komercyjnego, licencjonowanego od dostawcy spoza Hiszpanii. Bardzo podobny proces migracji jest technicznie możliwy także w Polsce, bardzo wiele firm mogłoby pracować na podobnej dystrybucji Linuksa. Warto wspomnieć o przygotowanej już platformie backupu online, dostępnej w Polsce, udostępniającej usługi klasy enterprise, w całości zrealizowanej w modelu open source, o czym napiszemy w następnym tekście z tej serii.

Komentarz
Oprogramowanie open source ma przyszłość w wielu firmach i wiążemy z nim duże plany. Dokonaliśmy wielkich inwestycji w know-how, laboratorium i ekspertów w całej grupie COMPAREX/PC-WARE, nie tyko w Polsce. W naszym kraju utworzyliśmy dedykowany zespół, który zajmuje się wyłącznie rozwiązaniami open source, w tym systemem operacyjnym Linux. Naszym klientom oferujemy wysoki poziom wsparcia technicznego, do umów SLA (Service Level Agreement) na utrzymanie środowisk systemowych dla kluczowych aplikacji biznesowych. Dysponujemy call center i zespołem help desk pracującym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wsparcie organizujemy w ten sposób, aby zagwarantować żądany czas reakcji inżyniera. W przypadku eksploatacji szczególnie wymagających środowisk, oferujemy pracę naszego rezydenta, działającego w siedzibie firmy.

Oprogramowanie open source nie jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby firm, ale technologia ta ma wiele zalet. Naszą specjalizacją jest znajdowanie dla nich zastosowań w środowiskach klientów. Dysponujemy produktem o nazwie Linux Check. Jest to audyt, który sprawdza procesy biznesowe, eksploatowane środowiska i aplikacje oraz sprzęt. Po wykonaniu audytu, klient otrzymuje raport, określający które środowiska można migrować. Jakie się z tym wiążą korzyści i oszczędności. Jakie jest ryzyko biznesowe operacji. Przedstawiane są działania minimalizacji zagrożeń. Dostarczamy także plan działań, informacje o kosztach oraz harmonogram opracowanego przez nas wdrożenia. Gdy klient decyduje się na nie, podejmujemy się dalszej pracy. W grupie nad technologiami open source pracuje ponad 120 specjalistów, którzy zapewniają żądany poziom wsparcia technicznego.

Nie uważamy, że open source może obsłużyć wszystkie procesy we wszystkich firmach, ale jesteśmy pewni, że u każdego klienta można znaleźć środowiska, które opłaca się migrować, aby uzyskać dodatkowe korzyści, nie tylko finansowe.

Filip Krokowski, country manager, Comparex Poland


TOP 200