Linux w służbie zdrowia

Dane z każdego miejsca

Nowy system SES ma za zadanie magazynowanie i dostarczanie niezbędnej informacji medycznej niezależnie od stacji roboczej, na której lekarz jest zalogowany. Dzięki centralnemu składowaniu dokumentów, zaraz po zalogowaniu i wybraniu właściwego pacjenta, ma on dostęp do wszystkich danych, włącznie ze zdjęciami RTG i CT czy wynikami analiz z laboratorium. Nie ma zatem typowego dla polskich przychodni problemu noszenia lub przesyłania faksem kart pacjenta. Jednocześnie dane te są bardzo silnie chronione i w przypadku pobrania karty pacjenta, który nie był umówiony na wizytę, system może podnieść alarm. Dane są chronione przed utratą w tradycyjny sposób, dzięki replikowaniu do rezerwowej lokalizacji. Istotna część infrastruktury centrum przetwarzania danych jest zrealizowana z wykorzystaniem rozwiązań wysokiej dostępności, bez pojedynczego punktu awarii.

Przy zarządzaniu 8000 stacji roboczych, niezbędne są narzędzia, które umożliwią udzielenie pomocy technicznej, pozwolą na zdalną aktualizację obrazu systemu operacyjnego i aplikacji, dostarczenie sterowników i firmware dla wszystkich drukarek i innych podobnych urządzeń. Dzięki temu dział informatyki dostał bardzo sprawne rozwiązanie (NimHix), które umożliwia zarządzanie wieloma maszynami w prosty sposób. Narzędzia umożliwiają także odzyskanie kontroli w przypadku problemów, zdalne diagnozowanie pracy stacji i sprawną aktualizację wielu komputerów. W każdym systemie działa agent, który analizuje sprzęt i powiadamia informatyków w razie jakichkolwiek zmian, każdy z systemów może być zarządzany za pomocą SSH, administratorzy mają także inne narzędzia. System ten działa od 2004 r.

Niektóre aplikacje, związane np. z obsługą dostępu do danych medycznych zapisanych z urządzeń diagnostycznych, nie mogły pracować w systemie SESLinEX. Były to przeważnie aplikacje o zamkniętym kodzie, wymagające konkretnych wersji systemu Microsoft Windows i nie poddające się łatwo centralnemu zarządzaniu. Dla takich aplikacji opracowano środowisko terminalowe firmy Citrix, zainstalowano także klienta tych usług na wszystkich stacjach roboczych, z których pracownicy SES mieli mieć dostęp do żądanych zasobów. Obecnie trwają prace nad minimalizowaniem wykorzystania serwerów terminalowych Citrixa. W tym celu opracowano sposób pobierania danych z aplikacji obsługującej urządzenia medyczne, takie jak tomograf. Po usprawnieniu, nowy program będzie mógł pracować wyłącznie w środowisku linuksowym.

Bardzo dobry audyt

Ponieważ w centralizowanym systemie przetwarzane są poufne dane, których utrata byłaby prawdziwą klęską projektu, opracowano specjalne regulacje prawne i zastosowano wiele zabezpieczeń. Z pomocą specjalnie zatrudnionego prawnika dopracowano procedury. Oprócz przygotowanych procedur kontrolowanych przez prawników, dostosowano narzędzia audytowe, które analizują każdy dostęp do danych. W ten sposób można wykryć wszystkie przypadki nadużycia i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Centralizowana infrastruktura z bardzo dobrze zabezpieczonymi desktopami oraz mechanizmami audytu dostępu jest znacznie bezpieczniejsza od rozproszenia tych samych danych po wielu klinikach, z różnymi mechanizmami kontroli.


TOP 200