Linux w skrócie

Sprzedaż serwerów linuxowych w IV kwartale ub.r. wzrosła o 166% w porównaniu do analogicznego okresu roku 1998. Dzięki temu Linux zajmuje pierwsze miejsce wśród serwerowych systemów operacyjnych.

Sprzedaż serwerów linuxowych w IV kwartale ub.r. wzrosła o 166% w porównaniu do analogicznego okresu roku 1998. Dzięki temu Linux zajmuje pierwsze miejsce wśród serwerowych systemów operacyjnych.

Według badań przeprowadzonych przez IDC, Compaq Computer zajmuje główną pozycję na rynku rozwiązań sprzętowych dla Linuxa. W roku 1999 firma sprzedała ponad 43 tys. serwerów linii ProLiant i Alpha, pracujących pod kontrolą Linuxa, co stanowi 25% rynku.

Na drugie miejsce spadł dotychczasowy lider IBM. Firma sprzedała ponad 16 tys. serwerów, w tym najwięcej niewielkich serwerów linii Netfinity. Kolejne miejsca zajmują Dell i Hewlett-Packard.

Dziura w kapeluszu

Amerykańska firma Internet Security Systems odkryła "tylną furtkę" w oprogramowaniu Piranha, realizującym funkcję równoważenia obciążenia (load balancing) w systemie Red Hat Linux. Luka ta umożliwia niepowołanym osobom dostęp do serwera WWW i usunięcie umieszczonych na nim stron internetowych. Występuje ona w dystrybucji Linuxa Red Hat w wersji 6.2. "Tylna furtka", otwierająca się po podaniu odpowiedniego hasła, znajduje się w GUI w wersji 0.4.12. Red Hat udostępnił na swoich stronach poprawioną wersję Piranhy w wersji 0.4.13-1.

Droga do Europy

Firma VA Linux Systems, zajmująca się sprzedażą sprzętu i usług związanych z systemem Linux, zamierza zwiększyć swoją obecność na rynku europejskim. Firma otwiera siedzibę w Szwajcarii i chce uruchomić kolejne biura w Wlk. Brytanii, Francji, Niemczech i Holandii.

Włączyć Turbo

Oracle kupiła mniejszościowe udziały w firmie TurboLinux, która jest dystrybutorem systemu Linux i producentem rozwiązań linuxowych dla przedsiębiorstw. Umowa pozwoli TurboLinuxowi m.in. na przystosowanie własnej wersji Linuxa do optymalnego działania z bazą danych Oracle8i, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań dla aplikacji handlu elektronicznego o krytycznym znaczeniu dla firm. Zdaniem analityków, umowa ta może wpłynąć na pojawienie się rozwiązań linuxowych w takich obszarach, które do tej pory nie były brane pod uwagę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200