Linux w małej firmie

Linux to popularny i lubiany wśród administratorów i programistów system operacyjny, dobrze znany w dużych korporacjach. Co Linux ma do zaoferowania małej firmie?

Linux to popularny i lubiany wśród administratorów i programistów system operacyjny, dobrze znany w dużych korporacjach. Co Linux ma do zaoferowania małej firmie?

Paradoksalnie w Polsce z systemu Linux korzystają właśnie głównie małe firmy, ale nie dlatego że wybrały ten system w pełni świadomie, ale z konieczności - ponieważ nie stać ich na zakup oprogramowania komercyjnego. Czy jednak Linux powinien być używany wyłącznie ze względu na zerowe koszty licencji? Oczywiście, nie tylko. Linux i oprogramowanie open source otwierają drzwi do świata nowoczesnych technologii i rozwiązań alternatywnych wobec komercyjnych. Od czasu, kiedy systemem tym zainteresowali się producenci systemów serwerowych i przeznaczonych dla stacji roboczych, często pojawia się opcja zakupu komputera z zainstalowanym Linuxem zamiast droższego Microsoft Windows. Dopracowano też sposób instalacji systemu, bardziej przypominający Windows niż Unix.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że Linux jest bezpiecznym systemem operacyjnym (nie powstał na niego żaden wirus podobny do tych, jakie znamy z Windows). Użytkownicy powinni czuć się komfortowo, odczytując w tym systemie dyskietkę nieznanego pochodzenia, ponieważ nie grozi to "zakażeniem" systemu. Ze względu na stosowany w Linuxie sztywny przydział uprawnień systemowych zwykły użytkownik nie może zagrozić stabilności systemu. Oczywiście, istnieje oprogramowanie antywirusowe dla Linuxa (komercyjne), którego można użyć np. do skanowania plików otrzymanych z Windows. Do najlepszych należy RAV Antivirus (http://www.ravantivirus.com ) - jako jedyny ma graficzny interfejs użytkownika.

Istnienie Linuxa nierozerwalnie wiąże się z pracą w sieci. Nic dziwnego, że usługi sieciowe to mocna strona tego systemu. Wszystkie najpopularniejsze usługi są dostępne poprzez serwery, które są albo dołączone do Linuxa, albo można je bezpłatnie pobrać z Internetu.

Serwer dostępowy do Internetu

Linux w małej firmie

VPN "Za grosik" - Linux z Fress/Wann Jako bramka dostępu do sieci wewnętrznej

Linux to dobra platforma na tanią zaporę firewall dla małych firm. Obecne wersje jądra (seria 2.4.x) mają wbudowany firewall typu stateful inspection. Jego konfiguracja jest łatwa (nawet dla początkującego administratora), a włączenie obsługi maskowania adresów wewnętrznych (NAT) zabezpieczy w podstawowy sposób sieć wewnętrzną. Udostępnianie łącza internetowego z modemu ISDN lub ADSL również nie jest trudne, ale ponieważ Linux ma być pierwszą linią obrony, najbardziej narażoną na ataki z zewnątrz, konfigurację zarówno firewalla, jak i maskowania sieci lokalnej najlepiej zlecić specjaliście. Linux może również pełnić funkcję routera. Wystarczy w tym celu włączyć odpowiednie funkcje w jądrze systemu (oszczędności na zakupie sprzętowego routera są znaczące).

Kiedy już istnieje zabezpieczone połączenie z Internetem, przy użyciu dodatkowego pakietu FreeS/WAN można zbudować własną bezpieczną sieć VPN opartą na protokole IPSec, choćby po to by pracownicy mogli łączyć się z siecią wewnętrzną, używając (FreeS/WAN obsługuje Windows 2000/XP jako klienta IPSec), np. notebooka w czasie podróży. Konfiguracja bramki VPN jest łatwa i wykonuje się ją raz (większość parametrów może być dobierana automatycznie przez serwer). W przypadku, gdy firma dysponuje powolnym łączem internetowym, warto także zainteresować się Squid (http://www.squid-cache.org ). To dobry "przyśpieszacz" pracy z Internetem, ponieważ przechowuje lokalnie elementy stron, które są najczęściej odwiedzane.

W sieci LAN

Najprostszym sposobem na użycie Linuxa jest uruchomienie go jako serwera sieci lokalnej i zainstalowanie Windows na stacjach roboczych. Najczęściej Linux pełni rolę serwera udostępniania plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks. Każda dystrybucja Linuxa zawiera serwer Samba - uniwersalny serwer plików i drukarek, który może pracować w trybie emulacji kontrolera (PDC, BDC) domeny NT lub Windows 2000. Samba udostępnia użytkownikom skrypty logowania, umożliwia instalowanie sterowników drukarek z serwera i obsługuje profile roamingowe. Ma też możliwość przekierowania autoryzacji do 'prawdziwego' kontrolera domeny Windows NT/2000. Niestety, Samba nie integruje się z Active Directory, ale w małych firmach nie powinno to być problemem.


TOP 200