Linux w małej firmie

Zarządzanie portalem zbudowanym na PHP-Nuke odbywa się poprzez przeglądarkę WWW i jest w większości intuicyjne. Trzeba pamiętać, że mimo iż programy CMS pozwalają na stworzenie całego serwisu bez znajomości HTML i umiejętności graficznych, to jednak strony wykonane z wykorzystaniem standardowych szablonów będą nieciekawe. Skorzystanie z pomocy grafika wydaje się niezbędne.

Jeśli firma chce przenieść do Linuxa istniejącą aplikację bazodanową, należy pamiętać, że wszystkie najważniejsze (oprócz Microsoft SQL) bazy danych (Sybase, Oracle, IBM DB2) są już dostępne w wersjach dla tego systemu. Ze względu na cenę i dostępność aplikacji najbardziej ciekawie przedstawiają się jednak systemy bazodanowe typu open source, a zwłaszcza dwa główne - PostgreSQL (http://www.postgresql.org ) i MySQL (http://www.mysql.com ). Oba serwery znajdują się w każdej niemal dystrybucji Linuxa. Te dwa serwery baz danych stanowią motor dla aplikacji internetowych/bazodanowych opartych na produktach open source.

Czy to się opłaca?

Linux nie jest produktem 'z pudełka' i, mimo wielu wysiłków jego twórców, nadal bardziej wyrafinowana konfiguracja wymaga wiedzy i doświadczenia. Małe firmy nie mają zazwyczaj zbyt wielu sił fachowych, dlatego dla nich każdy system kosztuje tyle, ile wynajęcie zewnętrznego specjalisty, który dokona instalacji czy konfiguracji systemu.

Usługi instalacji i konfiguracji Linuxa są zróżnicowane, ale można przyjąć, iż koszt instalacji i konfiguracji systemu jako zapory firewall, udostępniającej połączenie sieciowe całej firmie, nie powinien przekroczyć 300-800 zł.

Drugą ważną cechą Linuxa jest to, że można go używać na starszym sprzęcie, który jest wciąż sprawny, jednak nie można już zainstalować na nim Windows 2000 czy XP. W skrajnym przypadku można nawet zrezygnować z interfejsu graficznego i korzystać wyłącznie z konsoli znakowej.

Choć porównanie kosztów licencji systemów Linux i Windows wypada zawsze na korzyść tego pierwszego, to trzeba brać pod uwagę, że Linux wymaga sporego nakładu pracy, by uzyskać funkcjonalność podobną do Windows, zresztą nie tylko od administratora, ale przede wszystkim od użytkowników.

Jaką wersje wybrać ?

Jaka wersja Linuxa (istnieje kilka wersji tego systemu rozwijanych niezależnie przez różne firmy na bazie tego samego jądra) jest najbardziej odpowiednia dla małej firmy? Niestety, na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie będzie zastosowanie Linuxa - czy będzie to serwer, czy stacja robocza - i jakie usługi mają być dostępne. Można natomiast wskazać najchętniej wykorzystywane w Polsce dystrybucje Linuxa:

Wszystkie te wersje były publikowane bądź na płytach dołączonych do miesięcznika PC World Komputer, bądź na płytach dołączonych do numerów specjalnych PC World Komputer Special Linux. Można je również bezpłatnie pobrać z podanych powyżej adresów.


TOP 200