Linux w małej firmie

Ponadto istnieją dla Linuxa bezpłatne implementacje serwera NFS (Network File System) oraz AppleTalk, co powala na korzystanie z zasobów sieci również przez komputery z systemem Unix i Mac OS. Każda dystrybucja Linuxa zawiera również serwer DHCP i DNS. Graficzne narzędzia do konfiguracji tych usług są obecne standardowo w systemie. Zatem Linux może z powodzeniem pełnić funkcję centralnego serwera LAN - źródła podstawowych usług sieciowych - i to niezależnie do systemów operacyjnych używanych na stacjach roboczych.

Linux na biurku

Linux w małej firmie

Znakomity program typu PIM - KOrganizer z KDE

Wykorzystanie Linuxa do codziennej pracy biurowej wymagało do niedawna pewnego heroizmu ze względu na trudną obsługę i konieczność nauczenia się nowych programów. Obecnie nie ma większych problemów z zastosowaniem tego systemu w biurze. To bardzo nęcąca propozycja, ponieważ pozwala na pozbycie się całego kosztownego oprogramowania Office.

Zaczynając od desktopu - graficznego środowiska użytkownika - wszys- tkie dystrybucje Linuxa mają dwa graficzne interfejsy: KDE (K Desktop Enviroment,http://www.kde.org ) oraz GNOME (GNU Network Object Model Environment,http://www.gnome.org ). KDE wydaje się łatwiejsze do opanowania dla dotychczasowych użytkowników Windows. Jest także lepiej spolonizowane. Już pierwszy rzut oka na aplikacje dostępne w KDE wskazuje, że większość zawartych programów przypomina to, co znajdziemy w Windows.

Jeśli chodzi o walory użytkowe, to KDE i GNOME osiągnęły punkt rozwoju, w którym użytkownicy nie muszą już sięgać do trybu znakowego i wszystkie operacje można wykonać w trybie graficznym. Jedyną poważną wadą jest to, że zarówno w KDE, jak i w GNOME brakuje dobrej jakości skalowanych czcionek z polskimi znakami diakrytycznymi. Te dostępne standardowo wystarczą do prostych zastosowań biurowych (niegraficznych).

Podstawowym i najlepszym pakietem biurowym dla Linuxa jest bezpłatny OpenOffice (http://www.openoffice.org ), w którego skład wchodzą: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, program pocztowy i kalendarz. OpenOffice odczytuje i zapisuje pliki w formatach plików używanych przez wszystkie wersje MS Office.

Jako standardową przeglądarkę WWW, najlepiej wykorzystać program Mozilla (http://www.mozilla.org ), która umożliwia blokowanie reklam i ma dobrego klienta poczty elektronicznej. Wszystkie pozostałe narzędzia, takie jak program do pakowania plików, szybka przeglądarka grafiki, klienci FTP, poczty czy przeglądarki grup dyskusyjnych, znajdują się standardowo w KDE i GNOME. Zarówno OpenOffice, jak i Mozilla są dostępne w polskich wersjach językowych.

Linux dla Internetu

Linux w małej firmie

Najpopularniejsze programy użytkowe MS Windows i ich (wybrane) odpowiedniki dostępne na Linuxa

Popularność Linuxa rozpoczęła się od wykorzystania go jako platformy dla serwerów internetowych. System ten zawiera wszystkie komponenty potrzebne do budowy aplikacji internetowych (określa się je skrótem LAMP; akronim nazw programów: Linux-Apache-MySQL-PHP/Perl), czyli serwer WWW (Apache), relacyjna baza danych (MySQL), języki skryptowe (PHP/Perl). Te trzy komponenty są powszechnie używane przez twórców najlepszych serwisów WWW . Powstało dla nich setki gotowych rozwiązań, dostępna jest znakomita dokumentacja. Używania tych narzędzi można relatywnie łatwo się nauczyć.

Już po zainstalowaniu Linuxa użytkownik ma do dyspozycji własny serwer WWW - Apache, jednak nie prezentuje on żadnych stron (poza domyślną). Potrzebne jest zatem oprogramowanie typu CMS (Content Management System). Dla środowiska LAMP opracowano wiele tego typu programów. Są to zazwyczaj rozbudowane aplikacje PHP, które pozwalają na łatwe publikowanie i zarządzanie zawartością prezentowaną na WWW . Jednym z najczęściej używanych rozwiązań jest PHP-Nuke (http://www.phpnuke.org lubhttp://www.phpnuke.pl ). To zestaw skryptów PHP współpracujących z bazą danych MySQL. PHP-Nuke jest oprogramowaniem modułowym, co oznacza, że w miarę potrzeb można dodawać kolejne funkcje. Podstawowe funkcje PHP-Nuke to:

  • możliwość łatwego zarządzania wyglądem strony - dodawania i usuwania stron i menu

  • możliwość zmiany tzw. skór (themes) jednym kliknięciem

  • edycja zawartości serwisu bez konieczności znajomości HTML

  • obsługa personalizacji (indywidualne konta użytkowników)

  • rozbudowane statystyki dotyczące odwiedzin serwisu

  • możliwość łatwej rozbudowy na podstawie dostępnych w Internecie modułów lub stworzonych we własnym zakresie.

TOP 200