Linux prosto z płyty

Dostępna jest już nowa wersja (a właściwie dwie jej odmiany) cdlinux.pl - dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux uruchamianej bezpośrednio z płyty CD-ROM. Dystrybucja rozprowadzana jest w dwóch wersjach: tzw. cdlinux.pl duży i mały, różniących się wielkością miejsca zajmowanego na płycie oraz ilością zawartego oprogramowania.

Do uruchomienia systemu nie jest potrzebny dysk twardy - wszystkie dane są przechowywane w pamięci lub pozostają na CD-ROMie. Dystrybucja jest przeznaczona głównie dla początkujących użytkowników systemu Linux, jako że bardzo łatwo go uruchomić, podstawowa konfiguracja systemu jest zautomatyzowana, zaś użytkowanie proste i intuicyjne.

Dystrybucja cdlinux.pl mały zajmuje tylko 200 MB, całe oprogramowanie można umieścić w pamięci RAM, co pozwala na wyjęcie płyty z systemem z napędu i np. oglądanie filmów DVD czy słuchanie muzyki z płyt CD. Dystrybucja zawiera także podstawowe oprogramowanie - w tym m.in. przeglądarkę internetową, klienta poczty, komunikatory internetowe, programy do multimediów, przglądarkę plików graficznych oraz edytor tekstu.

Wersja cdlinux.pl duży, zajmująca na płycie ok. 550 MB, zawiera kompletne oprogramowanie domowe i biurowe. Najnowsze wersje oznaczone zostały numerem 0.5.8. Działają w oparciu o jądro 2.6.9, posiadają sterowniki do kart graficznych ATI Radeon i nVidia GForce, zmieniono również sposób kompresji plików na squashfs. Dodatkowo, w wersji cdlinux.pl duży autorzy zrezygnowali ze środowiska KDE, dzięki czemu uzyskano dodatkowo ponad 100 MB wolnego miejsca. Jedynym menadżerem okien w najnowszej wersji jest IceWM. W dużej wersji pojawił się także polski słownik ortograficzny oraz słownik wyrazów bliskoznacznych dla pakietu biurowego OpenOffice.org.

Więcej informacji:

http://cdlinux.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200