Linux najbezpieczniejszy?

Firma Evans Data, zajmująca się profesjonalnym ankietowaniem programistów, przeprowadziła badania wśród 500 twórców oprogramowania pracujących w systemie Linux. Ankieta dotyczyła odporności ich systemów na ataki hakerskie oraz możliwość zarażenia niebezpiecznym kodem. Okazało się, że Linux jest wyjątkowo bezpiecznym systemem.

Aż 92 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich system nigdy nie został zainfekowany jakimś 'złośliwym kodem'. Mniej niż 7 proc. ankietowanych stwierdziło, że włamywano się do ich systemów trzy lub więcej razy, a tylko 22 proc. osób podało, że kiedykolwiek się do nich włamano. Co ciekawe, 23 proc. włamań dokonano z konta zarejestrowanego użytkownika, posługującego się prawidłowym loginem.

Podobna sonda przeprowadzona niedawno wśród programistów nie korzystających z Linuksa wykazała, że prawie 60 proc. pytanych padła ofiara włamania, zaś u 32 proc. włamanie miało miejsce trzy i więcej razy. Czy oznacza to, że Linux jest bezpieczny, czy też, że programiści i użytkownicy Linuksa stosują lepsze zabezpieczenia?

Zobacz również:

  • Ruszył kosmiczny program bug bounty
  • Oprogramowanie szpiegujące na Androida korzysta z luk zero-day

Zdaniem ekspertów z firmy Evans Data, na pewno duży wpływ ma na to fakt, iż Linux jest projektem typu open source. Więcej osób 'pilnujących' kodu oznacza po prostu większą dokładność i pewność, że mniej błędów dostanie się do systemu. Najczęściej popełniane błędy, pozwalające hakerom na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu, to: niewłasciwa konfiguracja narzędzi zabezpieczających, błędy w protokołach internetowych oraz dziury w serwerach sieciowych.

Więcej informacji

http://www.evansdata.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200