Linux ma 30 lat

Przygoda z Linuxem zaczęła się 25 sierpnia 1991 roku. Wtedy to Linus Torvalds zamieścił w sieci Usenet krótki wpis w którym poinformował, że pracuje nad nowym systemem operacyjnym. Obiecał w nim, że powinien być gotowy za kilka miesięcy i dodał, że nie będzie to nic wielkiego. Stało się zupełnie inaczej i Linux w następnych latach zawojował świat i zmienił oblicze IT.

Linux

Linux narodził się równo trzy dekady temu, gdy cały świat i Polska wkraczały w nową erę. Dzień wcześniej Michaił Gorbaczow ustąpił ze stanowiska sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, w lipcu w Pradze podpisany został protokół o likwidacji Układu Warszawskiego, a w Polsce Marian Krzaklewski wybrany został przewodniczącym NSZZ „Solidarność”.

I właśnie wtedy wydarzyło się coś, co dramatycznie zmieniło przyszłość komputerów. Linus Torvalds, informatyk mający fińsko-amerykańskie korzenie, zademonstrował jądro Linuxa i oprogramowanie GNU (General Public License). Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że bez tych dwóch przełomowych rozwiązań świat IT wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej

Wypada tylko zakrzyknąć „Niech żyje Linux” i pobrać stąd ze strony „Linux Foundation” okolicznościową grafikę Happy 30th Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200