Linux jest wszędzie!

Ubuntu Touch, ChromeOS, Kylin, Devuan, Mint, Luna, SteamOS to nowe dystrybucje systemu Linux przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, obsługi urządzeń mobilnych, a również dedykowane dla domu i rozrywki. To ciekawe projekty, których rozwój warto śledzić.

Linux jest systemem, który w różnych formach zdominował środowiska serwerowe, urządzeń mobilnych, a coraz częściej środowiska pracy stacji roboczych. Liczba ciekawych projektów stale wzrasta - zarówno tych przeznaczonych do zastosowań typowo profesjonalnych (serwery), obsługi urządzeń mobilnych, ale również dedykowanych dla domu i rozrywki. Niżej prezentujemy listę ciekawych dystrybucji tego systemu, których rozwój warto śledzić.

Rozwiązania mobilne

Ubuntu Touch to dystrybucja dedykowana dla urządzeń mobilnych. Po raz pierwszy ogłoszono, że telefony wspierające Ubuntu Touch pojawią się w sprzedaży w 2013 roku. Następnie pojawiła się informacja o 2014 roku. Mamy obecnie 2015 rok i telefony pojawiły się w sklepach w limitowanych edycjach. Pierwszym telefonem pracującym pod kontrolą Ubuntu został BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition. Telefon jest dostępny w Europie w cenie 169,90 Euro, zawiera aparat 8 megapixeli, podwójny slot SIM. Ubuntu Touch wykorzystuje identyczne sterowniki co Android, więc adaptacja na różne telefony powinna odbywać się dość szybko.

Zobacz również:

  • Gemini otrzyma aktualizację specjalne dla składanych smartfonów

Ubuntu Touch dość nieśmiało wkracza na rynek, ale warto podkreślić, że istnieją dwa systemy mobilne bazujące na Linux, które są dostępne dla szerokiego zakresu sprzętu mobilnego - Sailfish OS oraz Firefox OS. Celem twórców obu rozwiązań było przeniesienie Linuxa do wersji mobilnej. Trudno powiedzieć czy systemy znajdą stałe miejsce na rynku przy powszechnej dominacji systemu Android. Sailfish OS potrafi uruchamiać aplikacje Android, bazuje na otwartych bibliotekach tego systemu. Firefox OS z kolei dostępny jest w coraz większej liczbie urządzeń, m.in. Alcatel One Touch Fire, LG FIREWEB, ZTE OPEN.

Linux jest wszędzie!
Z kolei Chromebooki całkowicie zdominowały sprzedaż komputerów przenośnych na Amazon w okresie świątecznym. ChromeOS bazuje na dystrybucji systemu Linux o nazwie Gentoo. Warto podkreślić coraz większą dostępność aplikacji Android, które można uruchomić na ChromeOS. Łatwo wyobrazić sobie co stanie się, gdy Google przeniesie wszystkie aplikacje dostępne przez sklep Google Play dla systemu ChromeOS. Android jest także oparty o system Linux. Aktualnie dostępne jest oprogramowanie Adobe Photoshop oraz Microsoft Office dla Android. To wszystko świadczy o niezagrożonej i stale wzrastającej na sile pozycji systemu Android wśród urządzeń mobilnych.

Stacje robocze, serwery, chmury

Wśród najpopularniejszych dystrybucji łatwo zauważyć trend na podział na wersje z przeznaczeniem dla stacji roboczych, serwerów oraz obsługi chmur. Ubuntu jest kreowane na dystrybucję systemu Linux idealną dla stacji roboczej, serwera, chmury, ale także urządzeń mobilnych. Najnowsza wersja Ubuntu to LTS. Ciekawostką jest wersja dedykowana dla Chin o nazwie Kylin. W przypadku rozwiązania serwerowego mamy do czynienia z Ubuntu Server, a dla chmury Ubuntu OpenStack. Dystrybucja Fedora także występuje w trzech wersjach: workstation, server, cloud. Pewnym konserwatyzmem charakteryzuje się Debian, który istnieje na rynku już od 21 lat. Część twórców dystrybucji Debian wybrała inny kierunek rozwoju (kontrowersje dotyczące stosowania systemd), tworząc projekt Devuan. Debian to jednak nadal jedna z najczęściej wybieranych dystrybucji do zastosowań profesjonalnych. Przemawia za tym stabilny rozwój dystrybucji oraz przywiązanie użytkowników.

W przypadku stacji roboczych warto spojrzeć na najpopularniejszy projekt na DistroWatch o nazwie Mint, oparty w całości o dystrybucję Ubuntu. Ciekawie prezentuje się także dystrybucja elementaryOS, która znajduje się obecnie na 9 pozycji na liście Distrowatch. Aktualnie dostępna werjsa elementaryOS pod nazwą Luna oferuje bardzo wygodny i dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika. Dystrybucja jest pozycjonowana jako szybki i otwarty zamiennik dla systemu Windows oraz OS X.

Linux do grania?

SteamOS to projekt stworzony w celu zrewolucjonizowania świata platform do grania. Dystrybucja łączy architekturę Linux z kontrolerem do gier, umożliwiając stworzenie z domowego komputera konsoli do gier. SteamOS jest oparty o dystrybucję Debian i może stanowić podstawę do zbudowania Steam Machine. Dostępny jest sklep (https://store.steampowered.com), w którym dostępnych jest setki płatnych i darmowych tytułów gier dla SteamOS. Obecnie oprogramowanie jest dostępne poprzez natywną wersję klienta dla Windows, MAC OS X, Linux. Ostateczna i stabilna wersja dystrybucji SteamOS powinna zostać zaprezentowana w marcu 2015 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200