Linux jest pełnoletni!

Dokładnie 18 lat temu, 25 sierpnia 1991 roku na liście dyskusyjnej Usenet comp.os.minix pojawiła się słynna wiadomość wysłana przez Linusa Torvaldsa, ówczesnego studenta informatyki Uniwersytetu w Helskinach. Obwieściła ona "narodziny" nowego systemu operacyjnego, znanego dzisiaj pod nazwą Linux.

Wiadomość ta rozpoczynała się od słów: "Witam wszystkich użytkowników Miniksa, pracuję nad (wolnym, darmowym) systemem operacyjnym (ma być to tylko hobby, nie będzie to nic wielkiego ani profesjonalnego jak GNU) dla komputerów klasy 386/486. Przygotowywałem się do tego od kwietnia, projekt zaczyna dojrzewać [..]. Przeniosłem powłokę bash (1.08) oraz kompilator gcc (1.40) i te programy wydają się działać. Wynika stąd, że za kilka miesięcy powinienem uzyskać coś praktycznie użytecznego. Chciałbym wiedzieć, jakich opcji oczekuje większość ludzi. Wszystkie sugestie są mile widziane, ale nie mogę obiecać implementacji".

System stworzony przez Linusa miał zastąpić komercyjnego Miniksa (jedna z odmian systemu typu UNIX) i występować pod nazwą Freax. Nazwę Linux wymyślił Ari Lemmke, który jako pierwszy hostował ten system na swoim serwerze FTP.


TOP 200