Linux: jądro 2.6 już dostępne

Dzisiaj Linus Torvalds ogłosił oficjalnie premierę jądra systemu Linux oznaczonego numerem 2.6. Jego testowa wersja była dostępna już od lipca br, a przez ostatnie tygodnie trwało „stabilizowanie” i poprawianie błędów. „Kernel 2.6” zapewnia m.in. lepsze wsparcie dla platform wieloprocesorowych, urządzeń typu embedded czy PDA, oraz obsługę technologii hyperthreading znanej z procesorów Pentium 4.

W stosunku do dostępnej od 3 lat wersji Linux 2.4, jądro 2.6 przynosi przede wszystkim pełniejszą obsługę platform wieloprocesorowych, w tym architektury NUMA (Non-Uniform Memory Access) znanej m.in. z wydajnych serwerów IBM. Inne usprawnienia związane ze skalowalnością systemu to usunięcie ograniczenia wielkości urządzenia blokowych i plików z 2 TB do 16 TB dla platform 32-bitowych. Są także zmiany podnoszące komfort wykorzystania Linuksa na biurku. Nowe jądro systemu oferuje wsparcie dla architektury ALSA ("Advanced Linux Sound Architecture), technologii USB 2.0 oraz zawiera usprawnienia w zakresie obsługi urządzeń multimedialnych (np. karty TV, kamery), standardu Bluetooth, IrDA czy sieci bezprzewodowych.

Użytkownicy Linuksa na laptopach doczekali się obsługi funkcji suspend-to-disk oraz oszczędzania energii poprzez dynamiczną zmianę taktowania procesora przy pracy na bateriach.

Zobacz również:

  • Uwaga na linuksowe zapory. Są podatne na groźne ataki
  • Microsoft rozszerza program bug bounty

Linus Torvalds będzie się obecnie koncentrował się na rozwoju jądra 2.7 i koordynował pracę związane z usuwaniem błędów wykrytych już w produkcyjnej wersji 2.6.0.

Linux Kernel 2.6.0 można pobrać z serwisu FTP IDG.PL:

http://www.idg.pl/ftp/linux_230/Linux%20Kernel%202.6.0.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200