Linux - bezpieczna lokata

Przy współpracy z firmami Epsilio SA i Cyber Service Bank Spółdzielczy w Gryficach, jako pierwszy w Polsce, a być może na świecie, uruchomił system transakcyjny na platformie Linux.

Przy współpracy z firmami Epsilio SA i Cyber Service Bank Spółdzielczy w Gryficach, jako pierwszy w Polsce, a być może na świecie, uruchomił system transakcyjny na platformie Linux.

Linux budzi wśród bankowców podobne skojarzenia co Windows kilka lat temu - interesująca propozycja z dreszczykiem niepewności. Powodów do obaw jest jednak coraz mniej, zaś korzyści z zastosowania platformy open source mogą być rozliczne. Do takich wniosków doszedł Bank Spółdzielczy w Gryficach. Linux działa tam nie tylko na większości stacji roboczych i terminali oddziałowych, ale jest również platformą dla systemu transakcyjnego. To pierwsza taka instalacja w kraju, a być może nawet na świecie! Centralny system bankowy na platformie Linux to wspólne dzieło łódzkiej firmy Epsilio SA powstałej w wyniku połączenia Wonlok SA i Saba SA oraz Cyber Service z Warszawy.

Wspólny interes

Linux - bezpieczna lokata

Tomasz Wielgus, odpowiedzialny za informatykę w Banku Spółdzielczym w Gryficach

Bank Spółdzielczy w Gryficach przez wiele lat wykorzystywał oddziałowy system bankowy Bankier. Początkowo działał on na platformie NetWare, jednak z powodów wydajnościowych bank dość szybko zmienił system na SCO Unix. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników i oddziałów, a także pod wpływem zmian zachodzących na rynku bankowości detalicznej system oddziałowy przestał spełniać wymagania biznesowe. Bank zaczął rozglądać się za systemem centralnym. Gdy w Gryficach pojawił się ówczesny Wonlok, prezentując system Comnet Bank, rozwiązanie wzbudziło zainteresowanie od strony funkcjonalnej.

Przyzwyczajeni do wydajności systemu Unix bankowcy nie chcieli jednak inwestować w rozwiązanie oparte na Novell NetWare. "Stwierdziliśmy, że jesteśmy zainteresowani systemem Comnet, ale pod warunkiem że dostawca przedstawi wersję działającą na systemach Unix lub Linux, z którymi mieliśmy pozytywne doświadczenia. Ówczesny Wonlok prowadził już pewne prace nad wersją linuxową, jednak wymagała ona dopracowania. Postanowiliśmy poczekać i... udało się" - mówi Tomasz Wielgus, odpowiedzialny za informatykę w Banku Spółdzielczym w Gryficach.

Dla producenta aplikacji bankowych Linux okazał się idealnym kierunkiem migracji rozwiązań rozwijanych dotychczas na platformie Novell NetWare/Microsoft DOS z bazą danych Btrieve. Dzięki przenośności Linuxa firma Epsilio SA może obecnie oferować swój system Comnet Bank na dowolnej platformie sprzętowej - od serwerów x86 Intela i AMD, poprzez wszystkie liczące się serwery RISC, w tym NUMA, aż po systemy midrange IBM iSeries oraz systemy klasy mainframe IBM zSeries.

Z kolei Cyber Service - firma specjalizująca się w rozwiązaniach linuxowych i migracji aplikacji na tę platformę - dzięki wdrożeniu zyskał szansę na "zaistnienie" jako dostawca zaawansowanych rozwiązań dla bankowości. Cyber Service był odpowiedzialny za przygotowanie platformy systemowej i wspomaganie migracji. Trudność polegała na tym, aby aplikacje tworzone przez programistów Epsilio SA dla NetWare i bazy danych Btrieve można było bez żadnych modyfikacji w kodzie uruchamiać na systemie Linux z bazą danych Pervasive SQL.

Oferta na nowe czasy

Linux - bezpieczna lokata

Cezar Cichocki, prezes Cyber Service z Warszawy

Epsilio zainteresowała się Linuxem mniej więcej dwa lata temu. Roz wijane przez ówczesną firmę Wonlok SA oprogramowanie Comnet Bank opierało się na bazie danych Btrieve działającej na platformie Novell NetWare, aplikacje klienckie działały zaś w DOS-ie. W wyniku postępującej konsolidacji banków spółdzielczych system Comnet Bank obsługiwał coraz większe bazy danych, tymczasem technologia Btrieve nie należy do bardzo skalowalnych. Wzrost objętości plików bazy powyżej kilkuset megabajtów skutkuje zwykle zauważalnym spadkiem wydajności, który trzeba kompensować, podnosząc parametry sprzętu.

W związku ze słabnącym zainteresowaniem pakietem Btrieve w wersji komercyjnej jego producent popadł w tarapaty. Wkrótce Btrieve zmienił strukturę właścicielską i przyjął nową nazwę - Pervasive.

Na rynek zaczęły trafiać kolejne wersje następcy serwera Btrieve - Pervasive SQL. Nowy serwer był wprawdzie dołączany do NetWare 5, jednak od wersji 6 Novell zaczął dołączać do swojego systemu rozwijany na zasadach otwartego kodu serwer baz danych MySQL.

"Zamieszanie wokół Btrieve dało nam do myślenia. Mieliśmy ok. stu klientów wykorzystujących aplikacje oparte na Btrieve, a jednocześnie biegłą w tworzeniu systemów bankowych grupę programistów posługujących się tą właśnie technologią. Zaczęliśmy więc szukać sposobów zabezpieczenia przyszłości naszych klientów - i naszej własnej" - wspomina Norbert Mamos, dyrektor Działu Comnet Bank w Epsilio SA w Łodzi.

Konsolidacja banków doprowadziła także do zwiększenia znaczenia zdalnego dostępu do systemów transakcyjnych. Wzrost liczby oddziałów terenowych łączących się z centralami banków przez łącza WAN powodował opóźnienia w komunikacji przez TCP/IP, z czym ówczesne wersje NetWare nie radziły sobie najlepiej, działając w trybie klient-serwer. Oprócz serwerów z aplikacjami bazodanowymi banki musiały więc zacząć utrzymywać oddzielne serwery obsługujące zdalne terminale. "Równocześnie słyszeliśmy coraz więcej pozytywnych opinii na temat systemu, który przy niewielkich kosztach pozwalał na bardzo wydajną pracę w sieciach TCP/IP bez konieczności uruchamiania oddzielnego serwera terminalowego. Pod koniec 2002 r., po konsultacji z klientami, podjęliśmy decyzję, że powstanie wersja systemu Comnet Bank dla Linuxa" - kontynuuje Norbert Mamos.


TOP 200