Linux - bezpieczna lokata

Linux jak NetWare

Linux - bezpieczna lokata

Norbert Mamos, dyrektor Działu Comnet Bank w Epsilio SA w Łodzi

Założenia odnośnie do migracji systemu Comnet Bank na Linuxa były bardzo ambitne, niemniej każde inne wydawały się tak naprawdę mało rozsądne. "Nie chcieliśmy, aby powstawały dwie oddzielne linie produktów - to byłoby bardzo kosztowne i utrudniałoby migracje między platformami w przyszłości. Od początku zakładaliśmy, że system ma być rozwijany jednorodnie, a jedynie kompilowany w sposób odpowiedni dla każdej z platform" - wyjaśnia Norbert Mamos.

W jednym z banków spółdzielczych Epsilio spotkało się z firmą Cyber Service, która wdrażała tam rozwiązania związane z bezpieczeństwem sieciowym i terminale bezdyskowe z Linuxem. Tak zaczęły się rozmowy, które półtora roku później zaowocowały powstaniem pierwszego w Polsce bankowego systemu transakcyjnego działającego na systemie Linux.

"Warunki techniczne migracji postawione przez Epsilio były bardzo wyśrubowane. Podstawowy problem z przeniesieniem systemu Comnet Bank na Linuxa polegał na przygotowaniu serwerowego środowiska wykonawczego. Musiało ono działać i reagować w najdrobniejszym szczególe w taki sposób, aby aplikacja tworzona dla NetWare nie mogła «zorientować się», że pracuje de facto na Linuxie. Mimo to zgodziliśmy się spróbować. Wizja systemu bankowego na Linuxie była dla nas elektryzująca - nikt tego do tej pory nie zrobił" - mówi Cezar Cichocki, prezes Cyber Service.

Cyber Service opracował warstwę pośrednią udostępniającą w Linuxie usługi i funkcje charakterystyczne dla NetWare oraz aktywnie wspomagał Epsilio w przeniesieniu kodu systemu Comnet Bank na platformę Linux. Firma już od dłuższego czasu zajmuje się przenoszeniem aplikacji na Linuxa - prawie połowa przychodów Cyber Service pochodzi z tej właśnie działalności.

Kluczowe były zwłaszcza trzy obszary: komunikacja sieciowa, obsługa klawiatury oraz komunikacja z peryferiami, np. z drukarkami. "Musieliśmy stworzyć dodatkowe biblioteki pozwalające przechwytywać żądania aplikacji i bazy danych i tłumaczące je na wywołania linuxowe. Przy okazji nasi programiści stworzyli w języku Python bardzo elegancki protokół drukowania dla terminali" - chwali się Cezar Cichocki.

Rozwiązanie migracyjne przygotowane przez Epsilio i Cyber Service ma elastyczną architekturę. Klient może uruchomić aplikację na Linuxie, ale nadal korzystać z bazy danych działającej na platformie NetWare. To opcja dla tych, którzy w środowisku NetWare uruchamiają aplikacje pomocnicze sięgające wprost do bazy Btrieve. System Comnet Bank może też być uruchamiany wraz z bazą danych Pervasive SQL na platformie Linux, a dokładnie na stworzonej przez Cyber Service dystrybucji OpenBIZ Linux.

DOS na stacjach klienckich został również zastąpiony Linuxem. Zamiast "grubego" klienta, wykorzystano standardowe oprogramowanie terminalowe działające na dotychczasowych komputerach PC lub też na produkowanych przez Cyber Service terminalach bezdyskowych Cybax. "Banki umieją docenić pomysły oszczędnościowe. Przykładowo, system operacyjny terminali Cybax jest ładowany nie z modułu pamięci flash, ale z płyty CD-ROM. Oprócz niższej ceny ma to także tę zaletę, że wyjmując płytę z napędu terminal można bez obawy oddać do serwisu - nie ma na nim absolutnie żadnych danych" - wyjaśnia Cezar Cichocki.

Odczuwalne przyspieszenie

System Comnet Bank działa w Banku Spółdzielczym w Gryficach od przełomu kwietnia i maja 2003 r. "Poza drobnymi mankamentami związanymi ze strojeniem i optymalizacją pracy, nie mieliśmy z nowym systemem problemów - działa bez zarzutu" - twierdzi Tomasz Wielgus ponad pół roku po jego uruchomieniu produkcyjnym.

W wyniku przeniesienia systemu na platformę Linux znacząco poprawiła się jego wydajność. Istotna w tym zasługa nie tylko serwera linuxowego, ale także zmiany architektury przetwarzania. "Większość użytkowników - ok. 45 z ok. 60 - pracuje w trybie terminalowym bezpośrednio na serwerze, na którym są uruchomione system i baza danych. Część pracowników musi korzystać z systemu Windows - to kwestia głównie sprawozdawczości bankowej oraz systemu do obsługi kredytów. W najbliższym czasie również i oni uzyskają dostęp do systemu za pośrednictwem opracowanego przez Cyber Service klienta SSH" - wyjaśnia.

Według Tomasza Wielgusa osoby, które choć raz spróbowały pracy bezpośrednio na serwerze, nie chcą słyszeć o powrocie do pracy w trybie klient-serwer. "Linux zapewnia wydajność, o której kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć. Czterdziestu równocześnie pracujących użytkowników obciąża dwuprocesorowy serwer intelowski w nie więcej niż 50%. Dzięki temu poważniejsze zmiany w systemie oraz praktycznie dowolne raportowanie można obecnie wykonywać w ciągu dnia pracy, a nie jak niegdyś, po godzinach. Zasadniczo skróciły się czasy operacji masowych, np. generowanie bilansu otwarcia - kiedyś trwało to dwie godziny, teraz raptem kilkanaście sekund" - wymienia korzyści Tomasz Wielgus.

W Banku Spółdzielczym w Gryficach coraz częściej pojawiają się "wycieczki" z innych banków spółdzielczych. "Wizytujący zazdroszczą nam tej wydajności. Patrząc na miny członków delegacji, jestem prawie pewny, że kolejne wdrożenia systemów bankowych na Linuxie to tylko kwestia czasu. O ile wiem, kilka projektów już nawet trwa" - wyjaśnia bankowy informatyk.

Korzystna inwestycja

Linux jako platforma dla systemu transakcyjnego Comnet Bank w Banku Spółdzielczym w Gryficach ma wiele zalet:

  • możliwość uruchamiania na dowolnej platformie sprzętowej

  • duża wydajność wielodostępu przy niewielkim obciążeniu zasobów serwera

  • możliwość wydłużenia cyklu wymiany sprzętu

  • wysoki poziom bezpieczeństwa przetwarzania

  • możliwość precyzyjnego sterowania zakresem wykorzystywanych usług systemowych i ich parametrami

TOP 200