Linux alternatywą dla Windows XP Embedded

Decyzja firmy Microsoft o rezygnacji z usług wsparcia dla systemu Windows XP zmusza operatorów bankomatów i inne firmy świadczące usługi finansowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. W tej sytuacji część z nich rozważa migrację do systemu Linux, aby uzyskać lepszą kontrolę nad procesami aktualizacji sprzętu i oprogramowania.

Zgodnie z zapowiedziami firmy Microsoft od ósmego kwietnia firmy nie będą mogły już korzystać z usług wsparcia dla systemu Windows XP. Wciąż wywołuje to ogromne poruszenie w branży operatorów bankomatów, którym zależy przede wszystkim na możliwości synchronizacji procesów aktualizacji sprzętu i oprogramowania. Dotychczas to Microsoft dyktował harmonogram aktualizacji dla systemu Windows XP. Jednak w wyniku wspomnianej decyzji giganta z Redmond firmy zaczęły szukać możliwości wdrożenia innego systemu operacyjnego, który spełni ich potrzeby w zakresie takiej synchronizacji.

- Zainteresowanie rozwiązaniami alternatywnymi wobec Windows XP wykazują głównie duzi operatorzy, bo to ich szczególnie dotknęło posunięcie Microsoftu – mówi David Tente, prezes amerykańskiego Stowarzyszenia Branży Operatorów Bankomatów (ATMIA).

Zobacz również:

  • Dzięki tej umowie polska policja zyska wiedzę i narzędzia zapobiegające cyfrowym zagrożeniom
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

System Windows XP obsługuje obecnie niemal 95% bankomatów na całym świecie. Na początku kwietnia, kiedy to Microsoft zablokuje usługi wsparcia dla tego systemu, dojdzie do sytuacji, w której operatorzy bankomatów będą korzystać z przestarzałego systemu operacyjnego pozbawionego wsparcia technicznego ze strony producenta. Przewiduje się na przykład, że po ósmym kwietnia ponad 60% ze wszystkich 400 tysięcy bankomatów w Stanach Zjednoczonych nadal będzie obsługiwanych przez system Windows XP.

Amerykańska organizacja PCI SSC, odpowiedzialna za nadzór nad normami bezpieczeństwa na rynku płatności kartami kredytowymi, już teraz ostrzega, że bankomaty obsługiwane przez system Windows XP będą musiały zostać dodatkowo zabezpieczone, aby zachować zgodność ze standardami PCI. Większość operatorów zaktualizowała już swoje systemy do wersji Windows 7 lub właśnie to robi. Są jednak tacy, którzy rozważają wdrożenie systemu Linux jako alternatywnego rozwiązania. Wcześniej, przed Windowsem XP, bankomaty były wyposażone głównie w system operacyjny IBM OS/2.

- Koszt nowego bankomatu waha się między 15 tysięcy a 60 tysięcy dolarów, a operatorzy oczekują zazwyczaj co najmniej 7- lub 10-letniego cyklu życia produktu. A zdarza się, że bankomaty funkcjonują przez 10 lub nawet 15 lat – mówi David Tente.

Aktualizacja do systemu Windows 7 wymaga najczęściej również wymiany sprzętu, co dodatkowo zwiększa ogólny koszt migracji. Co więcej, operatorzy bankomatów będą musieli ponieść większe wydatki w związku z koniecznością wyposażenia nowych systemów w obsługę kart elektronicznych zgodnie ze standardem EMV (Europay Mastercard Visa).

W USA operatorzy bankomatów stoją więc przed wyzwaniem jednoczesnego zapewnienia zgodności z normami PCI, realizacji postanowień Ustawy o niepełnosprawnych Amerykanach (ADA), wdrożenia standardów EMV i aktualizacji systemu Windows.

Obecnie niemal 30% systemów do punktów sprzedaży w sklepach ogólnospożywczych i na stacjach benzynowych w USA jest już obsługiwanych przez system Linux. Co więcej, wdrożenie dopasowanej do potrzeb i jednocześnie otwartej platformy, jaką jest Linux, ma sens z perspektywy bezpieczeństwa danych, co było słabością systemów oferowanych przez Microsoft.

W ostatnich latach udział giganta z Redmond w amerykańskim rynku usług detalicznych opierał się na systemach Windows XP i Windows XP Embedded. Ta ostatnia wersja cieszyła się popularnością, bo umożliwiała wykonywanie operacji nawet na sprzęcie o słabych parametrach.

Eksperci są zdania, że Microsoft powinien jednak utrzymać system Windows XP Embedded przy życiu jeszcze przez kilka kolejnych lat, jednocześnie pobierając rosnące z czasem opłaty za wsparcie. Ale trzeba pamiętać o tym, że Microsoft musi dbać o interesy akcjonariuszy, a inwestowanie w martwy system operacyjny na pewno temu nie sprzyja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200