Linux Ubuntu działający w czasie rzeczywistym jest już dostępny

Canonical udostępnił użytkownikom kilka dni temu linuksową platformę Ubuntu 22.04 LTS działającą w trybie „real time”, czyli zaprojektowaną z myślą o obsłudze aplikacji działających w czasie rzeczywistym.

Premiera oprogramowania miała miejsce 14 lutego. System Ubuntu 22.04 LTS pracujący w trybie „real time” jest oparty na linuksowym jądrze oznaczonym numerem 5.15 i integruje zestaw poprawek PREEMPT_RT przeznaczonych dla komputerów wyposażonych w układy ARM i x86. Są to poprawki zawierające szereg rozwiązań, które znacząco zwiększają szybkość pracy jądra i zmniejszają opóźnienia, co ma pierwszorzędne znaczenie, gdy Linuks obsługuje infrastruktury telekomunikacyjne.

Dlatego system Ubuntu 22.04 LTS „real time” znakomicie sprawdza się w tych środowiskach telekomunikacyjnych, których ich właściciele przechodzą z technologii 4G na technologię 5G. Nowe jądro czasu rzeczywistego jest dostępne we wszystkich wariantach systemu operacyjnego Ubuntu, a użytkownicy mają do wyboru jedną z dwóch ścieżek wdrożenia: Ubuntu Server 22.04 LTS lub Ubuntu Core 22.

Zobacz również:

  • Relacja z WWDC 2023 - najważniejszej konferencji Apple w roku
  • IBM zapewnia: system AIX będzie dalej rozwijany
  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

Ubuntu Server 22.04 LTS z jądrem czasu rzeczywistego jest dostępny w ramach subskrypcji Ubuntu Pro. Ta wersja oferuje obrazy w chmurze dla AWS, Azure i Google Cloud Platform, obsługuje kryptografię OpenSS, bezpieczną komunikację, wspiera rozwiązania zwiększające szybkość interfejsu sieciowego oraz zapewnia wsparcie dla GlusterFS, FRRouting i realmd.

Ubuntu Core 22 jest to skonteneryzowany wariant systemu Ubuntu przeznaczony do obsługi urządzeń brzegowych. Oprogramowanie to jest dostępne dla klientów korporacyjnych mających dostęp do IoT App Store. Canonical zapowiada, że będzie je wspierać technicznie możliwie jak najdłużej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200