Linux Professional Institute otwiera oddział w Polsce

LPI to jeden ze światowych liderów na rynku certyfikatów dla specjalistów ds. technologii linuksowych, oferujący niezwiązane z konkretnym dostawcą technologii egzaminy.

"Polski rynek posiada niesamowity potencjał. Już w 2010 r. liczba egzaminów LPI w Polsce znacznie wzrosła. Wraz z obecnością naszego przedstawiciela na miejscu liczymy na dalszy wzrost i poprawę oferowanych przez nas usług na terenie Polski" - przekonuje Klaus Behrla, z oddziału Linux Professional Institute na Europę Środkowo-Wschodnią. Planowane jest m.in. przeprowadzanie egzaminów w języku polskim. Termin ich wprowadzenia do oferty zależy jednak od rozwoju sieci polskich partnerskiej. Na dzień dzisiejszy jedynym partnerem autoryzowanym LPI w Polsce jest Uczelnia IT w Szczecinie.

LPI tworzy i podtrzymuje standard kwalifikacji zawodowych w zakresie technologii linuksowych i oprogramowania opartego na otwartym kodzie źródłowym - open source. Standard ten jest wspierany na całym świecie przez firmy sektora IT, klientów korporacyjnych, społeczności zawodowe, jednostki rządowe i środowiska naukowe. "Program certyfikacyjny LPI jest rozpowszechniany poprzez sieć programów partnerskich na pięciu kontynentach i jest dystrybuowany w wielu językach w ponad 7000 centrach egzaminacyjnych. Od 1999 r. LPI przeprowadził ponad 270 tys. egzaminów i wydał ponad 90 tys. certyfikatów LPIC na całym świecie" - mówią przedstawiciele LPI. W planach jest także uruchomienie zlokalizowanej na polski rynek witryny internetowej LPI.

Zobacz również:

  • Będą dwa nowe certyfikaty Windows Server
  • Bezpieczeństwo w chmurze – cykl szkoleń

Linux Professional Institute oferuje trzy certyfikaty, w oparciu o posiadane przez studentów podstawowe umiejętności (LPIC-1, LPIC-2, LPIC-3). Są różne sposoby podejścia do egzaminu LPI. Standardową metodą jest egzamin w postaci komputerowych testów w centrach egzaminacyjnych Pearson VUE i Thomson Prometric. Alternatywnie LPI oferuje także możliwość egzaminu w wersji papierowej na konferencjach linuksowych i targach IT oraz u partnerów akademickich.

Linux Professional Institute oferuje także trzy różne program partnerskie dla dostawców szkoleń i oprogramowania. Pierwszy jest skierowany do komercyjnych firm szkoleniowych - LPI Approved Training Partner Program. Drugi - LPI Approved Academic Partners Program - jest dla organizacji niekomercyjnych typu akademickiego. Trzeci program - LPI Certified Solution Provider - jest skierowany do detalistów i dostawców oprogramowania.

W 2010 r. LPI podpisało umowę partnerską z firmą Novell. W jej rezultacie posiadacze certyfikatu LPIC mogą wystąpić o przyznanie certyfikatu Novell Certified Linux Administrator bez żadnych dodatkowych egzaminów i kosztów.

Aktualizacja: 26 stycznia 2011 12:21

Materiał uzupełniono o szczegóły dotyczące planów rozwoju oferty LPI na polskim rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200