Linux Foundation: Microsoft dominuje tylko na komputerach PC

Dwie dekady temu Linus Torvalds stworzył jądro systemu operacyjnego. Zdaniem Dyrektora Linux Foundation system ten dominuje obecnie w wielu dziedzinach i przegrywa tylko na komputerach PC.

Jim Zemlin, dyrektor wykonawczy fundacji wskazuje, że Linux wyprzedził system Windows prawie na każdym polu. Dominuje m.in. w dziedzinie serwerów i telefonów komórkowych. Microsoft był naszym wielkim rywalem, ale teraz to jak kopanie szczeniaka - mówi Zemlin.

Dyrektor fundacji podaje, że Linux mimo skromnych początków obsługuje dziś większość globalnego obrotu akcjami i ruchu w Internecie. System ten można też znaleźć m.in. w telewizorach, czytnikach e-booków, smartfonach i superkomputerach.

Zobacz również:

  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej
  • Wielkie oczekiwania związane z AI

Nie odniósł dużego sukcesu tylko na komputerach PC, gdzie dominuje system Windows, którego różne wydania stanowią 90 proc. rynku. Reszta należy do Mac OS i Linuksa, który ma około 1 proc. udziału.

Linus Torvalds stworzył jądro systemu w roku 1991 jako darmową alternatywę dla Unixa. Obecnie jest on pracownikiem Linux Foundation, która powstała 16 lat później. Jej celem jest dalszy rozwój systemu, a wspierana jest w tym m.in. przez firmy IBM, Intel, Cisco, Google i HP.

Zemlin mówi, że zadania stojące przed Linuksem to zwiększanie wiedzy producentów na temat zasad korzystania z oprogramowania open source oraz wzrost obecności na rynku komputerów typu desktop. Mimo 300 mln sprzedanych egzemplarzy Windows 7, Linux nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Dyrektor fundacji zauważa, że systemy operacyjne na komputerach PC tracą na znaczeniu, gdyż dużą część pracy można wykonywać w samej przeglądarce internetowej. Niedługo może ona posiadać wszelkie niezbędne funkcje, a do działania będzie potrzebowała tylko lekkiego systemu operacyjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200