Linux 3.3 - nowy kernel z kodem Androida już dostępny

Można już pobierać najnowszą wersję jądra systemu Linux - 3.3. Udostępniono ją z niewielkim opóźnieniem w stosunku do pierwotnych zapowiedzi, ale wydanie to jest zdecydowanie godne uwagi - zawiera bowiem kod jądra systemu Android, zestaw nowych funkcji związanych z obsługą sieci i obsługę nowych architektur procesorów.

Początkowo zakładano, że Linux 3.3 będzie dostępny już tydzień temu. Okazało się jednak, że w kodzie znajdują się pewne błędy związane z obsługą sieci, pamięci oraz sterownikami - dlatego też zdecydowano się na przygotowanie dodatkowej wersji RC (release candidate). Teraz jednak wszystkie problemy zostały usunięte i Linux 3.3 został udostępniony.

Najważniejszą nowością wydaje się ponowne zaimplementowanie do kernela Linuksa kodu systemu Android (który został z niego wyłączony kilka lat temu). Dzięki temu deweloperzy będą mogli uruchamiać Androida z poziomu kernela Linux, a także łatwiej tworzyć sterowniki oraz aktualizacje dla obu systemów. Przedstawiciele Linux Foundation zapowiadają, że w kolejnych wersjach kernela kod obu systemów operacyjnych będzie integrowany - pojawić się mają m.in. wspólne funkcje zarządzania energią.

Zobacz również:

  • SUSE ma pierwszego partnera Platinum w Polsce
  • Uwaga na linuksowe zapory. Są podatne na groźne ataki

Android nie jest jedyną nowością w kernelu 3.3 - autorzy Linuksa wprowadzili do niego również Open vSwitch, czyli wielowarstwowy wirtualny przełącznik (udostępniony na licencji Apache 2.0) umożliwiający sprawne zarządzanie ruchem miedzy wirtualnymi maszynami na fizycznym hoście a także między maszynami wirtualnymi a fizyczną siecią.

Nowy Linux działa teraz na procesorach c64x i c66x firmy Texas Instruments, powszechnie wykorzystywanych np. w drukarkach, sprzęcie medycznym, stacjach bazowych itp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200