Linux 3.1 obsługuje OpenRISC, iSCSI oraz NFC

Linus Torvalds poinformował wczoraj oficjalnie o udostępnieniu najnowszej wersji kernela Linuksa. Wydanie 3.1 zawiera liczne nowe funkcje i modyfikacje, w tym m.in. nową implementację iSCSI, a także obsługę standardów OpenRISC, Near-Field Communication oraz... kontrolerów do konsoli Wii.

Pojawienie się w Linuksie wsparcia dla NFC nie jest specjalnym zaskoczeniem (spodziewano się tego od dawna), ale z całą pewnością jest to interesująca nowość. Linux do tej pory nie obsługiwał NFC, choć niektóre wywodzące się z niego mobilne systemu operacyjne - owszem (np. Android).

Wsparcie dla NFC przyda się więc w smartfonach wykorzystujących Linuksa (być może będą to urządzenia oparte na zapowiedzianym niedawno przez Intela systemie Tizen). Niewykluczone jednak, że standard ten może w jakiś sposób zostać wykorzystany nie tylko w smartfonach, ale również w innych urządzeniach z Linuksem - np. netbookach, tabletach, czy nawet inteligentnych kartach identyfikacyjnych (tym bardziej, że choć NFC kojarzy się głównie z płatnościami, to technologia ta może być wykorzystywana do przesyłania dowolnych danych na niewielkie odległości - kontaktów, plików multimedialnych itp.).

Zobacz również:

  • SUSE ma pierwszego partnera Platinum w Polsce
  • Ta podatność pozwala atakować desktopy z systemem Linuks

W wersji 3.1 pojawiła się też nowa implementacja iSCSI (Linux-iSCSI.org SCSI) - zastąpi ona SCST (tym samym kończy się więc trwający od dawna spór w społeczności Linuksa, o tym, która technologia iSCSI powinna być dołączona do jądra). Nowością jest też wsparcie dla OpenRISC - projektu, którego celem jest stworzenie projektu wolnego i otwartego procesora na licencji GPL.

Niemniej interesujące jest również pojawienie się obsługi kontrolerów Wii - dzięki temu będzie je można wykorzystać do dowolnych celów (co tylko użytkownik sobie wymyśli i zaprogramuje). Oczywiście, w Linuksie można było korzystać z tych kontrolerów już wcześniej, z wykorzystaniem dodatkowego oprogramowania - teraz jednak obsługa dla Wii będzie wbudowana do kernela, co może przyczynić się np. do rozwoju gier wykorzystujących ruch na tę platformę.

Oczywiście, w Linuksie 3.1 jest też wiele innych, mniej istotnych modyfikacji, których zadaniem było rozwiązanie drobnych błędów związanych z obsługą pamięci, zarządzaniem dyskami, oszczędzaniem energii, a także cały zestaw nowych sterowników.

Prezentując oficjalnie nową wersję, Linus Torvalds naigrywał się nieco z niedawnego włamania na serwer projektu Kernel.org - wspomniał, że najnowsza wersja kernela została podpisana jego własnym kluczem GNU Privacy Guard.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200