Linus Torvalds mówi o systemie Linuks 4.19

Jądro systemu Linuks 4.18 zostało udostępnione w sierpniu tego roku. Okazuje się, że deweloperzy pracujący nad systemem operacyjnym Linuks 4.19 (chodzi o jądro) musieli uporać się z wykrytym w nim błędem bezpieczeństwa związanym z obsługą warstwy sprzętowej komputera. Sprawę skomentował Linus Torvalds (twórca Linuksa).

Było to dla deweloperów bardzo frustrujące, ponieważ nie był to ich błąd. Linus Torvalds ma jednak nadzieję, że w przyszłości takie incydenty będą należeć do rzadkości.

W procesie rozwoju kolejnych wersji systemu Linuks istnieje dwutygodniowe okno, podczas którego deweloperzy scalają nowy kod. W kolejnym kroku przez sześć do siedmiu tygodni testują oprogramowanie, wyszukując w nim błędów.

Zobacz również:

Tym razem wspomniany wcześniej sprzętowy błąd bezpieczeństwa znajdujący się w systemie Linuks 4.19 został przez deweloperów dostrzeżony gdzieś tak w połowie dwutygodniowego okna wykorzystywanego do scalania kodu.

Dobra wiadomość jest taka, że według Torvaldsa błędy wykrywane w ostatnich latach w Linuksie są coraz bardziej ezoteryczne i jest ich zdecydowanie mniej. Mówi też, "Mam nadzieję, że tym razem uporamy się raz dwa ze wszystkimi błędami bezpieczeństwa związanymi z obsługą sprzętu i ruszymy szybko do przodu".

Torvalds przypomniał jednocześnie, że jeszcze do niedawna wydajność warstwy sprzętowej systemów IT potrafiła podwajać się każdego roku. Takie tempo powoli się kończy i dlatego Torvalds ma nadzieję, że programiści wrócą teraz do czasów gdy bardziej dbali o wydajność oprogramowania zamiast zakładać- tak jak ma to niestety miejsce obecnie - że coraz to szybciej pracujący sprzęt załatwi za nich tę sprawę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200