Linuksowy hosting według Netcrafta

Firma analityczna Netcraft przedstawiła kolejne statystyki dotyczące systemów operacyjnych serwerów hostingowych. W porównaniu z danymi z początku roku Red Hat zanotował lekki spadek udziału na rzecz innych dystrybucji linuksowych, ale pozostaje wciąż liderem.

W styczniu udział RH wynosił 50,8 proc. podczas gdy sześć miesięcy później 49,8 proc. Wciąż jednak wykazuje dwucyfrowy przyrost (na poziomie 10,1 proc) w kategorii nowych witryn. Najdynamiczniejszy wzrost w badanym okresie odnotowała dystrybucja Gentoo - 49,5 proc.

Według danych z zestawienia sporządzonego przez Netcraft, Red Hat, jest niekwestionowanym liderem pod względem liczby witryn - 1,46 mln, dominując w Stanach Zjednoczonych. W Europie zyskują na popularność konkurencyjne dystrybucje, co według Netcrafta może mieć związek z nową polityką licencyjną Red Hata, wprowadzoną w ubiegłym roku.

Zobacz również:

  • Premiera systemu Red Hat Enterprise Linux 8.5
  • Ta linuksowa dystrybucja została uznana za „cyfrowe dobro publiczne”

Druga pozycja należy do platformy Cobalt dystrybuowanej wraz z urządzeniami klasy serwer appliance firmy Sun Microsystems - wzrost o 13,3 proc. i udział 20,3 proc. (ponad 596 tys. witryn). Udział Gentoo wzrósł w ciągu sześciu miesięcy z 0,7 do 1,0 proc. Liczba witryn obsługiwanych przez ten system sięgnęła w lipcu 30 tys. (49,5 proc. więcej niż w styczniu br.) Drugi pod względem wzrostu, SuSE Linux wzrósł o 15,6 proc. do 347 tys. witryn, co dało mu udział rzędu 11,8 proc. Francuski Mandrake zyskał 15,3 proc. (w lipcu 37 tys. witryn), a jego udział pozostał bez zmian na poziomie 1,3 proc.

W styczniu br. informowaliśmy, że najdynamiczniej przybywało witryn na Debianie, teraz jego udział wzrósł do 15,9 proc. a wzrost wyniósł 14,5 proc. Nieuwzględniony w podsumowaniu FreeBSD, obsługuje blisko 2 mln witryn. Raport został opracowany na podstawie dostępnych informacji o systemie zebranych z nagłówków serwerów Apache, i nie odzwierciedla sytuacji całego rynku, jednak wskazuje na pewne trendy w segmencie linuksowych dystrybucji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200