Linuksowe superkomputery w ofensywie

W jednej z instytucji rządowych Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of Energy, Pacific Northwest National Labs w Richland stan Washington) uruchomiono najszybszy na świecie superkomputer Linux, który zepchnął na drugie miejsce dotychczasowego lidera, jakim był superkomputer takiej samej platformy pracujący w laboratorium Lawrence Livermore National Lab.

Superkomputer pracujący w Lawrence Livermore National Lab (klaster Multiprogrammatic Capability Cluster) jest oparty na procesorach Intel Xeon, podczas gdy jego pogromca dysponuje procesorami Itanium 2.

U.S. Department of Energy dysponował do tej pory superkomputerem składającym się z 1400 procesorów Itanium 2 taktowanych zegarem 1 GHz, które zostały zastąpione przez dwa tysiące procesorów Itanium 2 taktowanych zegarem 1,5 GHz, co zwiększyło wydajność całego systemu obliczeniowego z 6,2 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (TFLOPS, teraflopsów) do 11,8 teraflopsów. Nowe procesory to układy linii Madison, będące następcą układów McKinley.

Zobacz również:

  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Najszybszy superkomputer Linux pracuje prawie 12 tysięcy razy szybciej od przeciętnego Peceta. Pecet dysponuje pamięcią RAM o pojemności od 250 MB do 1 GB, podczas gdy superkomputer ma do dyspozycji pamięć RAM o pojemności siedmiu tysięcy GB (7 TB).

Linux zrobił ostatnio dużą karierę jako system operacyjny zarządzający superkomputerami. Amerykańskie centrum NCSA (National Center for Supercomputing Applications) zamierza zainstalować u siebie potężny Linuksowy superkomputer składający się z ponad 1450-ciu serwerów firmy Dell. NCSA zapowiada, że superkomputer będzie wykorzystywany do prowadzenia obliczeń naukowych. Jak podaje Dell, teoretyczna szczytowa wydajność klastra będzie wynosić 17,7 bilionów (teraflopsów) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę Jeśli wszystko pójdzie dobrze, klaster NCSA zacznie pracować jeszcze w tym roku i będzie zlokalizowany w University of Illinois (Urbana-Champaign).

Superkomputer był modyfikowany przez ekipę HP, która instalowała nowe procesory w serwerach rx2600. Wszystko przebiegło pomyślnie i w ten oto sposób narodził się najszybszy superkomputer Linux na świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200