Linksys EFG80 - Pamięć masowa z dolnej półki

Niedroga stacja NAS to doskonałe rozwiązanie dla małych firm, których pracownicy chcą współużytkować dane, składując je w jednym miejscu. EFG80 to urządzenie typu ''włącz i zapomnij''.

Niedroga stacja NAS to doskonałe rozwiązanie dla małych firm, których pracownicy chcą współużytkować dane, składując je w jednym miejscu. EFG80 to urządzenie typu 'włącz i zapomnij'.

Gdy ktoś ma dwa zegarki, nigdy nie wie na pewno, która jest godzina. Gdy w firmie jest kilka pecetów, w każdym można znaleźć różne wersje tego samego dokumentu, chyba że zainstalujemy współużytkowane urządzenie, w którego pamięci będą przechowywane aktualne dane.

Może to być tradycyjny serwer plików, pracujący pod kontrolą jednego z popularnych sieciowych systemów operacyjnych. Wiąże się to jednak z poważnym wydatkiem, nie mówiąc już o tym, że zarządzanie zajmuje sporo czasu. Prostszym rozwiązaniem może być stacja NAS.

Firma Linksys oferuje urządzenie EFG80 EtherFast Instant GigaDrive. Jest to prosta stacja NAS, wyposażona w dysk twardy 80 GB i w interfejs Ethernet 10Base-T/100Base-T, oferująca przy tym mechanizmy ochrony danych za pomocą haseł. Urządzenie jest tanie - kosztuje w podstawowej konfiguracji niewiele ponad 3000 zł. Oczywiście, jeśli kupimy kolejny dysk twardy, żeby zainstalować go w eksploatowanym już pececie, to zapłacimy mniej. Jednak stacja EFG80 oferuje nieporównanie więcej dodatkowych funkcji, których nie zapewni rozbudowa pamięci peceta.

W porównaniu z rozwiązaniem polegającym na dodaniu dodatkowego dysku twardego (po to, aby przechowywane na nim dane mogły być współużytkowane przez komputery Windows pracujące w firmie) stacja NAS EFG80 ma dwie istotne zalety: większą wydajność i zabezpieczenia (udostępnia swoje zasoby tylko tym użytkownikom, którzy mają odpowiednie uprawnienia).

Linksys EFG80 - Pamięć masowa z dolnej półki
Stacja EFG80 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, dlatego może obsłużyć dużo więcej użytkowników niż jakiekolwiek inne nieserwerowe urządzenie Windows. Możliwości dodawania użytkowników, zarządzania hasłami i budowania prywatnych katalogów to dużo większy poziom bezpieczeństwa niż ten, jaki oferują domyślne tryby pracy systemów Windows, oparte często na zasadzie "współużytkujemy wszystko". Co ważne, raz uruchomiona i skonfigurowana stacja EFG80 pracuje sprawnie, nie wymagając dodatkowej opieki.

EFG80 można w razie potrzeby rozbudować, instalując drugi dysk twardy o pojemności do 120 GB. Ponieważ pierwszy dysk (80 GB) też można zamienić na dysk 120 GB, to całkowitą pojemność dysków można zwiększyć do 240 GB.

Stacja EFG80 zawiera serwer DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), może więc automatycznie przypisywać odpowiednie numery IP wszystkim pecetom pracującym w sieci LAN. EFG80 nie obsługuje bezpośrednio klientów Macintosh (mogą uzyskiwać dostęp do plików przechowywanych w pamięci stacji EFG80 za pomocą przeglądarki webowej lub FTP). Systemy Linux obsługują takie połączenia, używając wbudowanych narzędzi sieciowych Windows.

Stację można łatwo zainstalować i uruchomić, dołączając ją do koncentratora (czyli do sieci LAN). Można też dołączyć ją do peceta, traktując całe urządzenie jako dodatkowy dysk (ale przecież nie o to w nim chodzi).

Linksys dołącza do stacji instalacyjny dysk CD-ROM zawierający kreatora konfigurującego urządzenie oraz dokumentację z wieloma ilustracjami i poradami uwypuklającymi zalety rozwiązania (zgodnie z maksymą: lepiej tworzyć kopie zapasowe danych niż narażać się na ich utratę).

Podstawowe dane techniczne stacji EFG80
  • Dysk twardy IDE o pojemności 80 GB (możliwość zamiany na dysk 120 GB i dodatkowa kieszeń na zainstalowanie drugiego dysku 120 GB)

  • Obsługa protokołu TCP/IP

  • Jeden port Ethernet/Fast Ethernet (złącze RJ-45)

  • Jeden port Centronics (do podłączenia drukarki; złącze DB-25)

  • Zagnieżdżony serwer plików dla sieci lokalnej (protokół SMB)

  • Zagnieżdżony serwer FTP (pobieranie i zapisywanie plików)

  • Zagnieżdżony serwer drukowania

  • Zagnieżdżony serwer DHCP (automatyczne zarządzanie numerami IP)

  • Zarządzanie za pomocą przeglądarki WWW

  • Możliwość uzyskania zdalnego dostępu do plików (IAS - Internet Attached Storage)
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200