Liderzy rynku baz danych

Z badań Dataquest wynika, że czołową pozycję na rynku zachował Oracle. Na kolejnych miejscach uplasowały się IBM i Microsoft. Przychody producentów z tytułu sprzedaży licencji na systemy bazodanowe w 2000r. wyniosły 8,8 mld USD.

Oracle, IBM i Microsoft były producentami 79% wszystkich sprzedanych systemów bazodanowych w 2000 r. Oracle może pochwalić się 33,8% udziałów w sprzedaży tych systemów. Na drugiej pozycji uplasował się IBM z 30% udziałem w rynku. Microsoft ze swoim SQL uzyskał 14,9% udziałów. Badania przeprowadziła należąca do Gartner Group firma Dataquest.

W porównaniu z wynikami badań za rok 1999 przeprowadzonymi przez firmę Morgan Stranley, Oracle umocnił swoją pozycję na rynku systemów bazodanowych. IBM i Microsoft zamieniły się miejscami w rankingu. Całkowita wartość sprzedaży na rynku systemów bazodanowych rosła w 2000 r. wolniej niż w latach poprzednich, co było głównie skutkiem pogarszajacej się sytuacji ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych. Przychody z tytułu sprzedaży licencji na te systemy na świecie sięgnęły kwoty 8,8 mld USD i wzrosły jedynie o 10% w stosunku do poprzedniego roku. W 1999 r. dynamik wzrostutego rynku kształtowała się na poziomie 18%. Informix, borykający się w 2000 r. ze zmianami kadry kierowniczej zajął piąte miejsce w rankingu.

Zobacz również:

  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200