Liderzy cloud computing: Google i IBM

Koncerny Google i IBM są uważane za liderów technologii "cloud computing" - tak wynika z raportu "Evans Cloud Development Survey 2010" opublikowanego przez firmę Evans Data.

Raport powstał na podstawie ankiet, wypełnionych przez ponad 400 programistów zajmujących się na co dzień rozwiązaniami "chmurowymi". 40% z nich na pytanie kogo uważasz za lidera rynku ?" odpowiedziało: Google. Kolejne trzydzieści procent w takiej samej sytuacji wskazało firmę IBM.

Z opracowania dowiadujemy się również, że Google kojarzony jest przede wszystkim z publicznymi systemami chmurowymi, zaś IBM - "prywatnymi" (czyli takimi, które dostępne są dla zamkniętej grupy użytkowników - np. pracowników konkretnej firmy czy instytucji).

Zobacz również:

"Dowiedzieliśmy się m.in., że większość developerów zainteresowana jest rozwijaniem rozwiązań hybrydowych - to znaczy wykorzystujących zarówno systemy otwarte, jak i zamknięte. IBM i Google uważani są za liderów w tych segmentach - nikt inny nawet nie zbliżył się do ich wyników. Wydaje się, że w najbliższym czasie to właśnie te dwie firmy zdominują rynek usług chmurowych" - skomentował Janel Garvin, szef Evans Data.

Garvin dodał też, że developerzy oczekują od dostawców usług w chmurze m.in. możliwości łatwego przenoszenia aplikacji i danych pomiędzy systemami otwartymi i prywatnymi. Respondenci mówili też o potrzebie zachowania 100-procentowej kompatybilności wstecznej pomiędzy kolejnymi wersjami aplikacji działających w chmurze oraz wprowadzenia skuteczniejszych niż obecnie mechanizmów zabezpieczających dane (chodzi tu głównie o ulepszone szyfrowanie).


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200