Liderzy Informatyki Dwudziestolecia

W dwudziestej edycji konkursu Lider Informatyki redakcja Computerworld wybrała Liderów Informatyki Dwudziestolecia. Kryteria były równie proste, co obiektywne: Liderami Informatyki Dwudziestolecia mogły zostać tylko te firmy, które w ciągu 20 lat triumfowały w naszym konkursie więcej niż jeden raz

Lider Informatyki Dwudziestolecia

Przemysł

Pratt & Whitney Rzeszów

Pratt & Whitney towarzyszy lataniu od początku historii płatowców. W Polsce pojawili się w 2002 roku, aby połączyć wiedzę i potencjał z równie utytułowaną Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego Polskich Zakładów Lotniczych Rzeszów.

Postęp aerodynamiki i napędów lotniczych znaczący kolejne etapy rozwoju lotnictwa tworzony był przez inżynierów z podkarpacia. Współczesny silnik lotniczy to niewiarygodna moc, minimalna masa oraz niezawodność osiągana dzięki precyzji produkcji każdego detalu, drobiazgowości kontroli, wnikliwej analizie zróżnicowanych danych. Zmysły, wiedza oraz zdolność człowieka bez wsparcia nowoczesnej elektroniki i informatyki, nie dałyby rady.

Biegłość w teorii informacji, inżynieria programowania, algorytmika, a w końcu kodowanie z wyobraźnią, pomysłowością, kreatywnością charakteryzuje zespół IT rzeszowskiej Pratt & Whitney. Jego pracownicy dowiedli, że polscy informatycy są w światowej ekstraklasie. Dwukrotnie sięgali po tytuł Lidera Informatyki, zawsze zostawiając za sobą kilkudziesięciu konkurentów. W tym roku w finale konkursu po raz kolejny potwierdzili swoje mistrzostwo.

Liderem Informatyki Dwudziestolecia w kategorii przemysł został zespół IT rzeszowskiej fabryki silników lotniczych Pratt & Whitney.

Lider Informatyki Dwudziestolecia

Bankowość i finanse

ING Bank Śląski

Ponad 4 mln klientów detalicznych, więcej niż 44 tys. korporacyjnych, 394 placówki, 1137 bankomatów. Nie są może bogaci jak Fort Knox i Rezerwa Federalna, ale 102 miliardy złotych w aktywach to potężne pieniądze.

Minęły czasy, kiedy Bank był tylko depozytariuszem gotówki, zatrudniającym plutony księgowych w zarękawkach. Wielki bank jest dziś instytucją biznesu, kultury, a często także polityki. Przedmiotem umizgów reprezentantów wszystkich dziedzin publicznego życia, pożądanym partnerem.

Innowacyjność, postęp, przewidywanie i tworzenie nowych trendów, wymagają przenikliwej wiedzy, inteligencji i biznesowego sprytu. Współczesny bank to przede wszystkim informatyka. Zwirtualizowane miliardy przemieszczają się z prędkością światła między aplikacjami mobilnymi a wielkimi serwerowniami, które przejęły rolę skarbca.

Zespół informatyków ING Banku Śląskiego panuje nad technologią, wyprzedzając pomysłami innych. Rozwiązania chmurowej replikacji środowisk aplikacyjnych, zmaksymalizowana automatyzacja procedur, platforma zarządzająca wirtualnym środowiskiem programistycznym.

W dwóch dekadach konkursu Computerworlda ING zabłysnął dwukrotnie. Teraz otrzymuje laur Lidera Informatyki Dwudziestolecia.

Lider Informatyki Dwudziestolecia

Handel i usługi

DB Schenker

Dopóki nie wszystko można wydrukować na drukarce 3D, a teleportacja pozostaje w sferze marzeń futurystów firma DB Schenker służyć będzie klientom dostarczając przesyłki po satysfakcjonujących kosztach i w najkrótszym czasie.

Z pozoru proste usługi urastają do miary wyczynu, gdy trzeba je zestawić z przymiotnikami: satysfakcjonujący i najkrótszy. Oznaczają one konieczność optymalizacji procesów biznesowych przy wykorzystaniu technologii najwyższej próby.

DB Schenker świadczy globalnie usługi logistyczne na lądzie, morzu i w powietrzu. W Polsce to 18 milionów przesyłek rocznie. DB Schenker był pionierem we wdrażaniu rozwiązań informatycznych służących śledzeniu przesyłek, elektronicznemu fakturowaniu, automatyzacji druku listów przewozowych w oparciu o technologię chmury i dostęp do aplikacji za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dziś to standardy firm logistycznych, ale nim wszyscy przyjęli sprawdzone rozwiązania, jako uznane i sprawdzone rozwiązania, ktoś musiał przetrzeć szlak.

Wiedza, roztropność, rozsądne zarządzanie ryzykiem pozwoliły informatykom z DB Schenker trzykrotnie (w 1999 roku jeszcze jako Spedpol) sięgnąć po tytuł Lidera Informatyki.. Całokształt ich wyczynów uhonorowany zostaje statuetką Lidera Informatyki dwudziestolecia.

Lider Informatyki Dwudziestolecia

Użyteczność publiczna

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Wrocławia zajmuje się laniem wody przez wszystkie 600 tysięcy kranów, jakie znajdują się w tym mieście. Ale wcześniej filtruje, uzdatnia i bada każdą kroplę pobranej z Odry wody, nim wtłoczy ją do sieci wodociągowej o długości 2000 km. A to co pozostaje po jej użyciu, no cóż… trzeba skanalizować i oczyścić nim z powrotem trafi do ekosystemu.

Woda to podstawa życia, najbardziej rozpowszechniona substancja na Ziemi. Nasze ciała składają się z niej w 70 procentach, a w mózgu mamy jej nawet 80 procent. Aby Wrocławianie mieli zdrową wodę, każdego dnia czuwa 700 ludzi, którzy codziennie usuwają ponad 100 awarii. Każda - nieco inna. Wymaga niestandardowych czynności. Informatyka dostarczyła narzędzi, dzięki którym praca jest wydajniejsza i lepiej zorganizowana. Uciążliwości związane z brakiem wody dla wrocławian trwają krócej.

Zespół IT wrocławskiego MPWiK, który po statuetkę Lidera Informatyki sięgnął w 2010 roku, znowu ma się czym chwalić. Zintegrowane systemy informacji wspomagające ekipy remontowe, monitorowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, planowanie remontów oraz wskazywanie newralgicznych punktów potencjalnych awarii dokonuje się dzięki wdrożonym aplikacjom. Konsekwencja, świadomość celów, poszukiwanie lepszych rozwiązań – wszystko po to, aby we Wrocławiu można było wypić szklankę dobrej wody z kranu.

Lider Informatyki Dwudziestolecia w kategorii użyteczność publiczna wędruje do Wrocławia.

Lider Informatyki Dwudziestolecia

Administracja publiczna

Urząd Miasta Szczecin

Szczecin to osobliwe miasto. Przybyszowi trudno zorientować się w układzie gwiaździstych ulic biegnących do sześciu rond. Przypomina Paryż lub Berlin, gdyż wielu jego projektantów się stamtąd wywodziło. Może ta przedziwna urbanistyka, środowisko naturalne szczecinian wpływa na niekonwencjonalny sposób myślenia i postrzegania świata. Administrowanie gwiaździstym miastem różni się od zarządzania Zakopanem.

Przychodzą tu do głowy dobre pomysły na miasto nowoczesne, bardziej sprzyjające obywatelom niż urzędnikom. Szczecin jest pionierem w likwidowaniu barier między jednymi i drugimi dzięki technologiom teleinformatycznym.

Szczeciński Urząd Miasta zwyciężał w konkursie Lider Informatyki w 1998, 2010 i 2014 roku. W historii konkursu oprócz Szczecina tylko jedna organizacja może pochwalić się podobnym sukcesem (wspomniany wcześniej DB Schenker, Lider XX-lecia kategorii "Handel i usługi"). Pierwszy miejski portal edukacyjny, zintegrowany system zarządzania finansami oraz e-urząd na miarę XXI wieku są dziełami informatyków ze Szczecina.

Statuetka Lidera Informatyki dwudziestolecia stanie pewnie gdzieś w gablocie urzędu, jako nagroda dla najlepiej zinformatyzowanego miasta. Ale informatykę zawsze robią ludzie, w szczecińskiej ekipie IT nieprzeciętni. Gratulujemy.

Lider Informatyki Dwudziestolecia

Ochrona zdrowia

Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie

100 lat liczy historia Szpitala Specjalistycznego, dziś noszącego imię Jana Pawła II, na krakowskim Prądniku. 100 lat to trzy pokolenia. Postęp w medycynie, jaki się w tym czasie dokonał, był szybszy, niż w przeciągu życia poprzednich trzydziestu generacji.

Informatyka stwarza dotychczas niewyobrażalne możliwości wspomagania diagnostyki, przetwarzania i analizy danych medycznych, obrazowania, programowania aparatury, wymiany informacji, wspomagania badań naukowych. Komputery umożliwiają gromadzenie wiedzy o chorobach, tworzenie modeli ich przebiegu, analizowanie wielkich zasobów danych, badanie skuteczności procesów terapeutycznych oraz formułowanie jednoznacznych diagnoz. To wszystko gwarantuje skuteczne leczenie. Przyszłość dzięki informatyce będzie lepsza.

O wszystkim jednak decydują ludzie. Ci najlepsi dokonują rzeczy niezwykłych. Lekarze i informatycy Krakowskiego Szpitala umieją podjąć ogromne ryzyko, ale w końcu osiągają założone cele. Od dwudziestu lat tworzą rozwiązania, które będą przyszłością polskiej i światowej medycyny.

Lider Informatyki Dwudziestolecia to Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200