Lider Informatyki - czekamy na gwiazdę MSP

Po roku przerwy do konkursu Computerworld Lider Informatyki wraca kategoria małych i średnich przedsiębiorstw. Do rywalizacji zapraszamy przede wszystkim te firmy, które na ICT budują strategię swojego działania.

Z myślą o tych, których czas jest niezwykle cenny, bo zamiast rozbudowanych struktur mają pod swoim zarządem niewielkie zespoły, uprościliśmy ankietę. Formularz jest dostępny na stronie www.liderinformatyki.pl.

Dwa lata temu nasz konkurs w tej kategorii wygrała firma PREVAC specjalizująca się w produkcji aparatury naukowo badawczej wykorzystywanej do badań w warunkach wysokiej (HV) i ultra wysokiej (UHV) próżni. Uznanie w oczach Jurorów znalazło wdrożenie systemu wspomagający zarządzanie klasy ERP IFS Applications. System pomagał zarządzać produkcją, projektami, dokumentacją, gospodarką remontową, relacjami z klientami, sprzedażą i serwisem, finansami, kadrami oraz płacami. Elastyczność systemu IFS Applicationsw połączeniu z wprowadzonymi w PREVAC nowymi, elastycznymi metodykami pracy pozwoliła na skrócenie czasu projektowania nowych produktów z 12 do 5 miesięcy, co wpłynęło bezpośrednio na efektywność operacyjną przedsiębiorstwa.

Zobacz również:

  • Jak cyfryzuje się sektor MŚP?

Argumentów za tym, żeby małe i średnie firmy inwestowały w informatykę jest bardzo wiele, a najważniejsze z nich, to po pierwsze, szansa na znaczne rozszerzenie skali swojej działalności, a po drugie możliwość uzyskania dofinansowania.

Z opublikowanych dwa lata temu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że sektor podchodził do informatyzacji zachowawczo – firmy poziomem przedsiębiorczości nie odstają od reszty Europy, to stopniem wykorzystania zaawansowanych narzędzi ICT (ang. information and communications technology) – już zdecydowanie tak. Podczas gdy powszechne w naszym kraju wydaje się być stosowanie podstawowych rozwiązań informatycznych, tak po te na wyższym poziomie zaawansowania sięga niewielu przedsiębiorców. Tylko 16,4% polskich przedsiębiorstw korzysta z oprogramowania CRM do zarządzania informacjami o klientach – 12,7% to firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników, 26,2% - firmy średnie, a 46,4% – duże przedsiębiorstwa. Jeszcze większe dysproporcje dotyczą systemów CRM, służących do analizy informacji o klientach i celów marketingowych – z tego typu narzędzi korzysta zaledwie 13,1% przedsiębiorstw, w tym 10,3% małych firm, 20,6% - średnich. Niezależnie od tego, najrzadziej wykorzystywanymi systemami IT nadal są rozwiązania ERP przeznaczone do planowania zasobów przedsiębiorstwa – z takich narzędzi korzysta 6,6% przedsiębiorstw małych i 22% przedsiębiorstw średnich.

Kolejny rok przyniósł dalszy postęp, między innymi dzięki środkom Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, z których małe i średnie firmy mogły dostać nawet kilkadziesiąt milionów złotych bezzwrotnej dotacji. Konkursy cieszyły się ogromnym powodzeniem, a firmy dzięki ich wykorzystaniu uzyskiwali poprawę procesów np. z zakresu realizacji zamówień u swoich dostawców (automatyzację gospodarki magazynowej, generowanie zamówienia itp.). Dużo było projektów polegających na informatyzacji kanału sprzedaży. Dobrą wiadomością jest to, że w kolejnej perspektywie finansowej obejmującej lata 2014-2020 pieniędzy na zwiększenie zastosowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w przedsiębiorstwach sektora MSP będzie jeszcze więcej.

Innym – równie cennym źródłem finansowania firm są fundusze private equity, które wyławiają na rynku firmy o dużym potencjale rozwoju, z niebanalnym spojrzeniem na usługi. Wiele z nich wykorzystuje szansę i trafia prosto znad Wisły do Krzemowej Doliny. Redakcja Computerworld ma nadzieję, że poprzez przywrócenie kategorii MSP również takie gwiazdy odkryje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200