Lider Informatyki - Scrum w największej skali

Jedna z kategorii Konkursu Lider Informatyki Computerworld Polska to handel i usługi. Na zgłoszenia firm czekamy do 23 maja. Grupa Allegro, która za swoje wdrożenie otrzymała tytuł Lidera w ubiegłym roku, ma szansę eksportować polskie know-how.

Na rynku e-commerce IT musi wyprzedzać potrzeby biznesu. Przy tak sformułowanych oczekiwaniach konieczne jest stosowanie dobrych praktyk inżynierskich, wywodzących się z eXtreme Programming. Oznacza to m.in. monitorowanie i kontrolę jakości pisanego kodu oraz jej systematyczne podnoszenie. Firma stawia na wszechstronną edukację kadry deweloperskiej.

Najważniejszą odpowiedzią IT na potrzeby biznesu było przejście w 2011 r. na Agile, a dokładniej – wykorzystanie ram działania Scrum. Radykalnie skraca on dystans między IT a biznesem – sprawia, że obie strony muszą wspólnie pracować nad wizją produktu. Po¬zwala to na optymalizację produktów. Wcześniej ok. 30% planowanej funkcjonalności okazywało się zbędne. Spadły koszty projektów, zasoby nie są marnotrawione, firma płaci tylko za potrzebne zasoby. Znacznie skrócił się czas reakcji na zdarzenia rynkowe. Scrum opiera się na samoorganizacji i dużej samodzielności zespołów produktowych, jednoczy wysiłki i daje wymierne efekty w postaci kodu wysokiej jakości. Taka współpraca wpływa pozytywnie na końcową satysfakcję użytkowników i maksymalizuje zysk firmy. Firma zainwestowała w nowe centrum danych. Decyzja obniżyła opóźnienia sieciowe i zmniejszyła ryzyko biznesowe, a zainwestowane pieniądze zwróciły się w ciągu 18 miesięcy.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Wdrożenie przyrostowej metody rozwoju produktów to za mało. By w pełni korzystać z dobrodziejstw Scrum, niezbędna jest przejrzystość biznesu, począwszy od celów biznesowych, poprzez szybką weryfikację efektów, aż do strony finansowej.

Potwierdzeniem tego, że jedna z największych transformacji w Europie powiodła się są zaproszenia dla inżynierów z Polski do prezentowania do¬świadczeń z wdrożenia Scruma na międzynarodowych konferencjach branżowych. Tylko w Poznaniu dla serwisu Allegro.pl pracuje 19 zespołów scrumowych. W całej Polsce jest ich razem już 60. Właśnie ze względu na zaangażowanie tak dużej liczby osób Krzysztof Dąbrowski, CIO Grupy Allegro, członek zarządu firmy w rozmowie dziennikarzem Computerworld TV uznał nagrodę za wyróżnienie zespołowe i ukoronowanie pracy kilkuset osób przez ostatnie dwa lata. Dodał, że nagroda powinna się nazywać lider biznesu i IT. Jego zdaniem dodatkowym bonusem jest przekonanie przyszłych pracowników, że Grupa Allegro to firma, gdzie warto pracować, gdzie robi się rzeczy na dużą skalę i konkuruje skutecznie z Zachodem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200