Lider IT a cyfrowa rewolucja

Materiał promocyjny Cyfrowa transformacja to nie chwilowy trend, a głęboka zmiana sposobu funkcjonowania całego biznesu. Aby nie zostać na szarym końcu rewolucji, trzeba błyskawicznie dostosowywać dostępne narzędzia IT do potrzeb firmy i już dziś myśleć o ich rozwijaniu w przyszłości. O sposobach na utrzymanie przewagi konkurencyjnej w dynamicznie zmieniających się warunkach i nowych wyzwaniach stawianych przed liderami IT dyskutowali uczestnicy konferencji WEBCON DAY 2017.

Aktualne trendy i zmiany w świecie technologii stawiają przed liderami IT i biznesu wiele nowych wyzwań. W czasach cyfrowej rewolucji technologia zaczyna nabierać na znaczeniu, a wraz z nią działy IT. W dobie zmian, błyskawiczny i skuteczny dostęp do danych staje się nieodzowny, nie ma miejsca na sztywną strukturę organizacyjną i przestarzałe procesy, które utrudniają cyfryzację. CIO przyjmują dziś rolę “drugiego pilota”, muszą nie tylko reagować na pojawiające się potrzeby biznesu, ale też je przewidywać.

Lider IT a cyfrowa rewolucja

Na szczęście na rynku dostępne są też narzędzia, które pozwalają nie tylko nadążać za zmianami, ale wręcz wykorzystać je na swoją korzyść. Właśnie o nich dyskutowali uczestnicy konferencji WEBCON DAY 2017, która odbyła się 18 i 19 maja br. w Krakowie.

Usuwanie granic

Jak wynika z badania CIO 2016-2017, przeprowadzonego przez Deloitte kluczowym dążeniem dyrektorów działów IT jest dopasowanie strategii działań z obszaru IT do strategii biznesowej firmy. Dopiero na drugim miejscu wymieniana jest realizacja projektów technologicznych. W opinii aż 57 proc. badanych CIO, biznes oczekuje od działów IT bezpośredniego wsparcia w obszarze innowacji oraz tworzenia nowych produktów i usług.

Lider IT a cyfrowa rewolucja

Jeśli dodać do tego wyniki badania Trendy technologiczne 2017 Deloitte, który jako jeden z kluczowych trendów, które będą wywierać znaczący wpływ na gospodarkę w najbliższym czasie podaje usuwanie granic pomiędzy IT a biznesem, otwartość i zwinność działów IT oraz to, że tylko 11 proc. prezesów firm i działów HR wie, jak stworzyć organizację przyszłości opartą na elastycznych modelach zarządzania, to staje się jasne, że liderzy IT stają właśnie przed bardzo trudnym zadaniem. Nie będą w stanie mu sprostać bez wsparcia odpowiednich narzędzi informatycznych.

- Te firmy i działy IT, które już teraz wykorzystują systemy klasy BPM (Business Process Management) i RAD (Rapid Application Development) mogą patrzeć śmiało w przyszłość. Są gotowe na nadchodzące zmiany - mówi Radosław Putek, prezes WEBCON, organizatora WEBCON DAY i producenta WEBCON BPS, platformy typu BPM/RAD (Business Process Management/Rapid Application Development), która umożliwia szybkie tworzenie kompletnych aplikacji biznesowych bez kodowania.

Zarządzanie przyszłością

Dla wielu firm aplikacje biznesowe przestają dziś być wyłącznie miejscem, w którym gromadzone są dokumenty i w oparciu o które prowadzona jest praca grupowa. Stają się natomiast jednym z istotnych zasobów informacyjnych, który wspiera współpracę między różnymi departamentami i pozwala koordynować ich działania.

- Polskie przedsiębiorstwa znajdują się już poza etapem niedojrzałej ekscytacji technologią i hurraoptymistycznego tworzenia narzędzi tylko dlatego, że można. Firmy coraz częściej dostrzegają, że kluczem przy dostarczaniu aplikacji biznesowych jest zarządzanie ich zmianą w przyszłości – mówi wiceprezes WEBCON, Łukasz Wróbel.

Integracja wiedzy

Nieodzowna staje się też integracja systemów wykorzystywanych w firmie. Przede wszystkim dlatego, że dzięki zintegrowaniu pochodzących z różnych źródeł informacji firma jest w stanie usprawnić proces podejmowania decyzji. Dostarczanie właściwych informacji we właściwym momencie, czyli tak zwany digital moment według Gartnera, staje się kluczowe dla powodzenia inicjatyw biznesowych. Właściwa integracja pozwala zmniejszyć redundancję danych i reużywać informacji wprowadzonych w innej części firmy.

Lider IT a cyfrowa rewolucja

Coraz częściej mówi się o swego rodzaju inteligencji systemów informatycznych. Od oprogramowania biznesowego oczekuje się, że będzie potrafiło wydobyć jeszcze więcej informacji na podstawie prowadzonych do systemu danych i zaprezentować je w wygodny i czytelny sposób. Ale w tym przypadku zapędy projektantów idą znacznie dalej. Zaawansowane rozwiązania dla biznesu potrafią już na poziomie technologicznej “sieci neuronalnej” (tzw. OCR Intelligent Forms Recognitions) rozpoznawać dowolnych typów dokumentów i wyłuskiwać z nich określone informacje.

User experience na dwóch biegunach

Rośnie też znaczenie wygody użytkowania aplikacji. Żadne narzędzie nie będzie efektywne, jeśli nie będzie dopasowane do potrzeb użytkownika końcowego. Dlatego deweloperzy budujący aplikacje biznesowe powinni zwracać szczególną uwagę na UX nie tylko od strony osób projektujących procesy i obiegi, ale również tych, którzy będą jej używać w swojej codziennej pracy, realizując poszczególne przypisane im zadania.

To tylko niektóre wnioski płynące z dyskusji, toczących się podczas WEBCON DAY 2017. W konferencji wzięło udział ponad 220 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, co czyni ją największym tegorocznym forum poświęconym usprawnianiu procesów biznesowych w Polsce.

Była to już piąta edycja tego największego w Polsce forum poświęconego usprawnianiu procesów biznesowych w organizacjach. Tym razem sesje wraz z ekspertami WEBCON poprowadzili przedstawiciele branży alkoholowej i finansowej, w tym CEDC (największy producent wódki na świecie), SG Equipment Leasing Polska, Rödl & Partner oraz Pracownia Piwa. W trakcie swoich wykładów opowiedzieli o tym, jak dzięki wykorzystaniu oprogramowania BPM/RAD sprawniej zarządzać firmą, osiągnąć wewnętrzny sukces i wygrywać na rynku.

Drugi dzień WEBCON DAY poświęcony był warsztatom eksperckim o tematyce zarówno technicznej, jak i biznesowej. Kluczowemu dla digitalizacji w firmie zagadnieniu wdrożenia poświęcone były warsztaty o planowaniu architektury sprzętowej oraz o praktycznym prowadzeniu poszczególnych faz projektu wdrożeniowego.

***

WEBCON Sp. z o.o. jest polską firmą, która od 2006 roku tworzy oprogramowanie klasy Business Process Management (BPM) dla platformy Microsoft SharePoint. Autorski system WEBCON Business Process Suite wyróżnia się na rynku, prezentując innowacyjną koncepcję technologiczną i biznesową. Jego rozbudowane możliwości, wysoka wydajność, skalowalność i elastyczność oraz wiedza i doświadczenie konsultantów firmy sprawiły, że rdzennie polski produkt wygrywa w największych krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach.

Z rozwiązania WEBCON korzystają między innymi: Siemens, LPP S.A., Tauron Polska Energia czy 4F. Firma jest złotym partnerem Microsoft. W 2015 roku zdobyła prestiżowy tytuł Najlepszego Rozwiązania dla SharePoint, przyznany przez European SharePoint Community.