Liczba ataków cybernetycznych osiągnie rekordowy poziom w 2022 r.

Według badania przeprowadzonego przez PwC, firmy na całym świecie będą nadal zwiększać swoje budżety na bezpieczeństwo.

Liczba ataków cybernetycznych osiągnie rekordowy poziom w 2022 r.

Elchinator / Pixabay

Rok 2021 ma być historyczny pod względem liczby odnotowanych cyberataków. Jednak według badania przeprowadzonego przez firmę doradczą PwC, rok 2022 będzie nadal charakteryzował się wzrostem ilościowym. W raporcie podkreślono, że ponad 50% firm na całym świecie spodziewa się wzrostu liczby cyberzagrożeń, przekraczając tym samym tegoroczny rekord. Znalazło to odzwierciedlenie w ich budżetach, jako że 69% z nich oczekuje wzrostu w porównaniu do 55% w zeszłym roku. Co więcej, oczekuje się, że wzrost ten wyniesie 10% lub więcej.

Według wszystkich dyrektorów biorących udział w badaniu, ataki, które będą się najbardziej nasilać w przyszłym roku, to te wymierzone w usługi w chmurze i ransomware - dla 57% respondentów - a następnie złośliwe oprogramowanie pobierane za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania oraz ataki na oprogramowanie łańcucha dostaw i pocztę korporacyjną (56%). Menedżerowie ds. cyberbezpieczeństwa są zgodni co do tego, że najbardziej wzrosną zagrożenia dla usług w chmurze, a w następnej kolejności ataki na łańcuch dostaw.

Zobacz również:

  • Wzrost potęgi autorytaryzmów na świecie zwiększa liczbę cyberataków. Wnioski z raportu Microsoft
  • Rozszerzenie do Google Chrome wykrada kryptowaluty
  • Parlament Europejski padł ofiarą cyberataku

Najbardziej prawdopodobne jest, że cyberprzestępcy będą korzystać z Internetu rzeczy (IoT), urządzeń mobilnych, dostawców usług w chmurze, inżynierii społecznej i dostawców. Podczas gdy trzema głównymi bohaterami tych cyberataków będą cyberprzestępcy, hakerzy i aktywiści, państwa narodowe.

Raport kładzie szczególny nacisk na grupę dostawców i stron trzecich zaangażowanych w codzienną działalność firmy ̶ tzw. third party providers. To właśnie oni stają się one ślepym punktem wejścia dla cyberataków. 60% respondentów stwierdziło, że nie posiada dogłębnej wiedzy na temat naruszeń bezpieczeństwa związanych z tymi stronami trzecimi, a 20%stwierdziło, że posiada niewielką wiedzę lub nie posiada jej wcale.

Autorzy raportu twierdzą, że przedsiębiorstwa stały się zbyt złożone, aby mogły być w pełni zabezpieczone w wyniku wykładniczego wzrostu łączności i przyspieszenia transformacji cyfrowej w ostatnich latach. 75% respondentów twierdzi, że ich firmy mają zbyt wiele złożoności w modelu operacyjnym i procesach, które mogą być niepotrzebne, co prowadzi do znacznego wzrostu ryzyka związanego z bezpieczeństwem cybernetycznym i prywatnością.

Do głównych czynników przyczyniających się do tej złożoności należą infrastruktury danych i architektury technologiczne przedsiębiorstw, obejmujące wiele różnych systemów, z których wiele to systemy starsze i trudne do zintegrowania. Dla respondentów przekłada się to na codzienną działalność, straty finansowe, zmniejszoną zdolność do innowacji oraz zmniejszoną zdolność do odzyskania sprawności po atakach cybernetycznych lub awariach technologicznych.

Źródło: Computerworld Spain

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200