Licencjonowanie systemów serwerowych Microsoftu - co powinieneś wiedzieć

Licencjonowanie produktów Microsoft zawsze przysparzało użytkownikom wielu kłopotów. W gąszczu licznych modeli licencjonowania produktów serwerowych, klienckich czy usług bardzo łatwo jest się pogubić, a zdarza się, że nawet pracownicy Microsoft nie są w stanie udzielić jasnej odpowiedzi na nasze wątpliwości, co do poprawności wykorzystania ich produktu zgodnie z umową licencyjną. W poniższym podsumowaniu postaramy się przybliżyć sposoby licencjonowania produktów Microsoft oraz opisać, jakie rozwiązania są korzystniejsze w danej sytuacji. W opisie uwzględniliśmy głównie systemy serwerowe, a także ich wykorzystanie w środowisku wirtualnym.

Licencjonowanie systemów serwerowych Microsoft zawsze sprawiało administratorom wiele problemów. Na forach internetowych bardzo często można było spotkać wpisy z pytaniami, czy zgodnie z licencją wolno używać produktu w taki, a nie inny sposób lub jaki rodzaj oraz ile licencji jest wymaganych przy danym trybie działania serwera.

Obecnie wygląda to trochę lepiej, gdyż firma z Redmond ograniczyła liczbę edycji nowego Windows Server 2012, co zmniejszy trochę liczbę wariantów licencyjnych, które mogłyby budzić wątpliwości, ale jeszcze Windows Server 2008 ze wszystkimi edycjami sprawiał nie lada problemy w tej kwestii. Użytkownicy nie zawsze wiedzą, jaki rodzaj licencji powinni kupić, aby było to najkorzystniejsze z punktu widzenia finansowego oraz z myślą o ewentualnej modyfikacji czy rozbudowie infrastruktury.

Licencjonowanie systemów serwerowych Microsoftu - co powinieneś wiedzieć

Windows Server 12 jest dostępny w mniejszej liczbie wersji, co zmniejsza też liczbę wariantów licencyjnych

Licencjonowanie w systemach serwerowych Microsoft możemy podzielić ze względu na edycję produktu oraz licencję zakupową. W poprzedniej wersji Windows Server do dyspozycji mamy trzy wersje dostępne głównie w modelu OEM z licencją "na serwer" (Small Business Server, Small Business Essentials oraz Foundation), przypisane do zakupionego sprzętu oraz kilka podstawowych edycji możliwych do kupienia w opcji bez przypisanego sprzętu. Są do edycje Standard, Enterprise, Datacenter, Web oraz Core. Wspomniane trzy pierwsze wersje to produkty mające na celu maksymalne uproszczenie zadań administracyjnych przeznaczone raczej dla małych i średnich firm.

Dla małego biznesu poprzednio Microsoft oferował dwie linie produktów Small Business Server 2008 i Essential Business Server 2008, a każdy z nich dostępny był w dwóch opcjach - Standard i Premium. Rosnąca popularność wirtualizacji spowodowała, że obydwa produkty można było zgodnie z licencją wykorzystać w środowisku wirtualnym. Small Business Server w wersji 2008 został wyposażony między innymi w Exchange Server 2007, SharePoint Services 3.0 oraz Forefront Security for Exchange. Sposób licencjonowania z poprzednich wersji (SBS 2003) pozostał bez zmian, jednakże Small Business Server 2008 w wersji Premium został rozszerzony o licencję na drugi serwer, na którym można zainstalować Windows Server 2008 Standard oraz SQL Server 2008 Standard. Licencja SBS 2008 obejmuje również maksymalny limit podłączeń w liczbie 75.

Essential Business Server 2008 Standard został wydany z licencją na 3 serwery, a wersja Premium na cztery. Dzięki temu producent dał możliwość instalacji Exchange, ISA oraz w przypadku wersji Premium, SQL Server na osobnych systemach serwerowych. Maksymalną liczbę możliwych podłączeń ograniczono do 300.


TOP 200