Licencjonowanie od początku

Z Michałem Gołębiewskim, dyrektorem ds. public relations w Microsoft Polska, rozmawia Tomasz Marcinek.

Z Michałem Gołębiewskim, dyrektorem ds. public relations w Microsoft Polska, rozmawia Tomasz Marcinek.

Wokół nowego systemu licencjonowania i uaktualniania oprogramowania Microsoftu narosło sporo nieporozumień. Czy może Pan wytłumaczyć, na czym polegają najważniejsze zmiany?

Od 1 października br. obowiązujące obecnie zasady aktualizacji produktów stracą ważność. Zastąpi je nowy, jednolity program - Software Assurance. Zmiany dotyczą głównie klientów, którzy zakupili oprogramowanie w ramach wielkowolumenowych programów licencyjnych - Open, Select czy Enterprise Agreement. Na dotychczasowych zasadach będą oferowane tylko aktualizacje "pudełkowe".

Kupując licencję Software Assurance, której roczna ce- na w przypadku serwerów będzie kształtować się na poziomie 25% ceny zwykłej licencji, a w przypadku systemów operacyjnych i pakietów biurowych - 29%, klient ma prawo do dokonywania uaktualnienia do najnowszej wersji produktu. Aby zakupić licencję Software Assurance, firma musi mieć aktualne wersje oprogramowania. Dlatego gdy posiada wersje starsze, musi do 30 września br. "wyrównać" produkty do wersji najnowszej, na przykład za pomocą licencji Upgrade Advantage. Dopiero wtedy firma będzie mog- ła przystąpić do programu Soft-ware Assurance.

Czy przystąpienie do programu jest obowiązkowe?

Oczywiście nowy program aktualizacji nie jest obowiązkowy. Jednak gdy firma nie przystąpi do Software Assurance między 1 października br. a 31 stycznia 2002 r., nie będzie miała w przyszłości możliwości aktualizacji oprogramowania. W efekcie, chcąc przejść na nowszą wersję po 31 stycznia 2002 r., będzie musiała zakupić pełną wersję produktu. Wtedy też będzie mogła ponownie zdecydować, czy przystąpić do programu Soft-ware Assurance, czy pozostać przy tej samej wersji przez kilka lat.

Czy nieprzystąpienie do programu może spowodować utratę licencji?

Nieprzystąpienie powoduje jedynie utratę prawa do dokonywania aktualizacji do nowszej wersji produktu, ale nie do korzystania z posiadanej już licencji. Te dwa pojęcia są często mylone. Wygaśnięcie licencji możliwe jest tylko w przypadku czasowych subskrypcyjnych umów licencyjnych. Od czerwca br. będzie dostępna Otwarta Subskrypcyjna Umowa Licencyjna, a od 1 października - Enterprise Agreement Subscription. I tylko one działają na zasadzie "korzystasz tak długo, jak długo płacisz". Pozostałe nasze programy licencyjne są bezterminowe i zakupione za ich pomocą produkty mogą być używane bez ograniczeń czasowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200