Licencje na żądanie

W Alstom Power wprowadzono centralne zarządzanie licencjami AutoCAD Mechanical 6.

W Alstom Power wprowadzono centralne zarządzanie licencjami AutoCAD Mechanical 6.

Licencje na żądanie

<b>Ewa Musiatowicz</b>, kierownik projektu wdrożenia sieciowej wersji Autocad w Alstom Power

W elbląskim Krajowym Centrum Technologii Informatycznych, świadczącym usługi na rzecz wszystkich polskich spółek koncernu Alstom Power, uruchomiono sieciową instalację AutoCAD Mechanical 6 z wykorzystaniem WAN. Jest to upgrade dotychczasowej, jednostanowiskowej wersji programu AutoCAD R14, wykorzystującej klucze sprzętowe dla poszczególnych stacji roboczych. Od marca br. wszystkie komputery, na których działa program AutoCAD Mechanical 6, łączą się z serwerem licencyjnym poprzez firmową sieć rozległą. Z centralnym serwerem może łączyć się jednocześnie 131 użytkowników, nie tylko z Elbląga, lecz także z zakładów Alstom w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. System, zbudowany wspólnie z warszawską firmą Autor, jest na razie jedyną tego typu instalacją w Polsce.

Według potrzeb

Nowe rozwiązanie ma kilka poważnych zalet w stosunku do "ręcznego" zarządzania licencjami. Oprogramowanie AutoCAD jest zainstalowane na 155 stacjach roboczych. Serwer licencyjny ogranicza jednoczesne korzystanie z oprogramowania do 131 osób, czyli tylu, ile firma zakupiła licencji. Kontroluje także uprawnienia użytkowników. "W każdym zakładzie jest określona liczba osób mających bezwarunkowe prawo korzystania z oprogramowania AutoCAD Mechanical 6. Są to kluczowi konstruktorzy i technolodzy. Oprócz tego istnieje grono osób pracujących z programem sporadycznie. Tej drugiej grupie jest przypisana pula licencji do wykorzystania na zasadzie: kto pierwszy" - mówi Ewa Musiatowicz, kierownik projektu w Alstom Power. Z punktu widzenia użytkownika, jeżeli w momencie wywołania aplikacji istnieje w sieci wolna licencja, program się uruchamia.

System, działający w Alstom Power, umożliwia śledzenie wykorzystania licencji AutoCAD Mechanical 6 w czasie rzeczywistym. Jeżeli wszystkie są aktualnie wykorzystywane, pojawia się informacja o braku wolnych licencji. "Administrator systemu może zwolnić licencję, a następnie udostępnić ją użytkownikowi, który w danym momencie musi pracować w programie AutoCAD. Odbywa się to w porozumieniu z pracownikami należącymi do tej samej grupy" - podkreśla Ewa Musiatowicz.

Ze względu na to, że centralny serwer przechowuje wszystkie informacje na temat licencji i uprawnień, znacznie skraca się czas potrzebny na przywrócenie do pracy stanowiska inżynierskiego po awarii stacji roboczej.

Jak po sznurku

Do budowy systemu centralnej kontroli wykorzystania licencji w Alstom Power użyto specjalnego "menedżera licencji". Jest to rozwiązanie dostarczane przez , ale bazujące na oprogramowaniu FlexLm firmy Globetrotter Soft-ware. Za jego pomocą odbywa się definiowanie grupy użytkowników i uprawnień. FlexLm jest stosowany od wersji Auto-CAD 2002.

Podczas instalowania na serwerze AutoCAD Mechanical 6 przygotowuje wersję instalacyjną, przeznaczoną dla stacji roboczych współpracujących z serwerem licencyjnym. Dzięki temu aplikacja odnajduje w sieci serwer licencyjny bez ingerencji użytkownika. Dla wygody wersje instalacyjne AutoCAD są umieszczane w wybranych lokalizacjach Alstom Power.


TOP 200