Licencja przez Internet

Polscy użytkownicy oprogramowania mogą zarejestrować je przez Internet.

Polscy użytkownicy oprogramowania mogą zarejestrować je przez Internet.

Każdy użytkownik oprogramowania w wersji niekomercyjnej, który chce kupić licencję na jego pełną, użytkową wersję, może od początku lutego br. skorzystać z pośrednictwa internetowego Centrum Rejestracji Oprogramowania. W Centrum można dokonać płatności przelewem (przez podanie informacji o dokonaniu wpłaty na konkretny rachunek bankowy), kartą płatniczą lub skorzystać z gwarancji Ternetu, usługodawcy internetowego, o ile jest się jego klientem. W ostatnim przypadku Ternet płaci za licencję i dolicza opłatę do miesięcznego rachunku za korzystanie z jego usług. Centrum nie zajmuje się zakupem oprogramowania dla użytkownika, a jedynie pośrednictwem w jego rejestracji.

Skorzystanie z pośrednictwa Centrum jest jednak, w zależności od formy płatności, o 10 lub 25% droższe niż zwrócenie się bezpośrednio do producenta oprogramowania. Piotr Skulski, właściciel Centrum, twierdzi jednak, że jego oferta skierowana jest do użytkowników, którzy nie posiadają kart płatniczych i nie zamierzają przesyłać pieniędzy przelewem bankowym za granicę.

Mimo że do tej pory Centrum odwiedziło 400 osób, niewiele z nich zdecydowało się na zarejestrowanie oprogramowania. Dlatego też Piotr Skulski zamierza w tym roku założyć archiwum polskiego oprogramowania, gdzie nie tylko będzie można płacić za licencję, ale także kopiować programy. W tej sprawie właściciel Centrum zwrócił się już do Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO.

Stowarzyszenie jednak nie widzi potrzeby publikowania listy polskiego oprogramowania, znajdującego się w Rejestrze PRO na serwerze Centrum ani tym bardziej udostępniania programów w Internecie. "Nie sądzę, żeby aplikacje bankowe lub wspomagające projektowanie mogłyby znajdować się w jakimkolwiek archiwum internetowym" - uważa Marek Gondzio, prezes PRO. Jego zdaniem, polscy producenci posiadają własne kanały sprzedaży, a ponadto w Rejestrze nie znajduje się oprogramowanie typu shareware, które mogłoby być ewentualnie umieszczane na ogólnodostępnych serwerach.


TOP 200