Liam - robot, który rozbiera i utylizuje smartfony

Powstał robot do utylizacji smartfonów. Jego twórcą jest firma Apple, która nadała mu nazwę Liam. Jak nietrudno się domyśleć, Liam utylizuje smartfony iPhone, odzyskując z nich szereg cennym materiałów.

Liam pracuje na razie w dwóch miejscach na świecie – w Kalifornii oraz w Holandii. Ja podaje Apple, robot jest w stanie zutylizować rocznie 1,2 mln smartfonów iPhone. Oznacza to, że dwa roboty są w stanie rozebrać i poddać utylizacji 2,4 mln smartfonów rocznie.

Nie jest imponująca wielkość biorąc pod uwagę fakt, że w samym tylko 2016 roku Apple sprzedał aż 211 mln smartfonów iPhone. To kropla w morzu potrzeb, jednak pierwszy krok został zrobiony.

Zobacz również:

  • 5G to nowe możliwości dla telekomów
  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Korzystając z tej usługi, wyszukiwarka Google Search będzie pracować wydajniej

Robot rozbiera smartfon i odzyskuje w niego cenne metale w ekspresowym tempie, gdyż zabiera to mu tylko 11 sekund. Rozebranie jednego smartfona zabiera mu tylko 11 sekund. Okazuje się, że utylizując 10 tys. smartfonów robot odzyskuje 190 kg aluminium, 80 kg miedzi, 0,13 kg złota, 0,04 kg platyny, 0,70 kg srebra, i 5,5 kg cyny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200