Lernout & Hauspie przystępuje do restrukturyzacji

Firma zwolni ponad 25% pracowników, a w dalszych planach ma także wycofanie się z rynku oprogramowania dla komputerów PC.

Lernout & Hauspie Speech Products (L&H), po uzyskaniu od belgijskiego sądu ochrony przed wierzycielami, rozpoczęła restrukturyzację swoich zasobów. Na początek planuje zwolnić 1144 pracowników ze wszystkich oddziałów firmy.

"Nasze zasoby pracownicze zostaną zmniejszone o ponad 25%" - powiedział John Duerden, prezes L&H. Dodał, że w USA straci pracę 435 osób, w regionie Azji i Pacyfiku - 351, a 208 zostanie zmuszonych do odejścia z biur europejskich.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Szef bankrutującej firmy ujawnił, że plan ratunkowy ma być realizowany od najbliższego roku do półtora. W tym czasie L&H wycofa się z rynku oprogramowania dla komputerów PC i zamknie koreański oddział. Działalność w Singapurze także ulegnie znacznym redukcjom.

Podstawą restrukturyzacji ma być skupienie się producenta na promocji czterech jego produktów rozpoznawania mowy na siedmiu rynkach. Przy czym głównym rynkiem ma być sektor opieki zdrowotnej. W tym celu stworzono już specjalny dział, zajmujący się tylko rozwiązaniami dla sektora medycznego.

Firma szacuje, że rok 2001 zamknie stratą rzędu 25 mln USD. J. Durden przewiduje jednak, w rok 2002 firma wejdzie już jako "rentowna na poziomie operacyjnym". 17% przychodów uzyskanych w 2001 roku ma być przeznaczonych na badania i rozwój, jednak pozostała część ma wspomóc wprowadzanie produktów na rynek i zapewnić klientom odpowiednią obsługę.

Jak twierdzą przedstawiciele L&H, firmie udało się już pozyskać krótkoterminowe źródło finansowania do prowadzenia działalności na terenie USA. Prezes nie chciał ujawnić szczegółów, zapewniał jednak, że firma kończy już negocjacje co do uzyskania długoterminowego finansowania.

***

L&H uzyskał ochronę belgijskiego sądu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200