Lernout & Hauspie grozi bankructwo

Jako powód złej sytuacji finansowej podano trudności w uzyskaniu kolejnych funduszy od inwestorów. Jednak u podstaw tej sytuacji leżą prawdopodobne malwersacje finansowe w koreańskim oddziale firmy.

Lernout & Hauspie Speech Products (L&H), firma specjalizująca się w technologiach rozpoznawania i analizy tekstów oraz mowy, jest zagrożona bankructwem. Aby go uniknąć, zwróciła się do amerykańskiego sądu o ochronę przed wierzycielami. Jako powód złej sytuacji finansowej podano trudności w uzyskaniu kolejnych funduszy od jej pożyczkodawców.

Przedstawiciele producenta twierdzą też, że decyzja ta została podyktowana "niedawnym odkryciem bardzo poważnego deficytu gotówkowego w bilansie jej koreańskiego oddziału". Daniel Hart, radca prawny firmy, dodał, że kierownictwo firmy zamierza dokładnie zbadać przyczyny tej sytuacji. Tymczasem działalność firmy i jej sposoby prowadzenia księgowości są poddane śledztwu ze strony Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (Securities and Exchange Commission - SEC). Na początku tego miesiąca L&H poinformowała, że zrewiduje swoje wyniki finansowe wstecz do 1998 r., po tym jak odkryła "pewne błędy i nieprawidłowości" podczas audytu rozpoczętego w sierpniu br.

Lernout & Hauspie Speech Products, która swoją siedzibę główną ma w Belgii, zamierza również przeprowadzić reorganizację pod ochroną i w zgodzie z prawem belgijskim. Zdaniem przedstawicieli firmy, zwrócenie się do sądu o ochronę pozwoli jej na "zajęcie się wcześniejszymi problemami" i umożliwi stworzenie nowej strategii działalności, która ma jej przywrócić rentowność.

Wraz ze złożeniem wniosku do sądu L&H prowadzi negocjacje z potencjalnymi wierzycielami, którzy zechcieliby sfinansować jej długi.

***

Lernout & Hauspie kupuje Dragon Systems

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200