Lepszy Xeon w garści...

IBM wprowadzi na rynek intelowskie serwery, pracujące w konfiguracji 16-procesorowej.

IBM wprowadzi na rynek intelowskie serwery, pracujące w konfiguracji 16-procesorowej.

Nowe serwery IBM są wyposażone w zestaw układów XA-32 znany dotychczas pod nazwą Summit. Umożliwia on obsługę czterech procesorów Intel Xeon MP w jednym serwerze i dodatkowo łączenie do czterech takich serwerów w system 16-procesorowy.

Oficjalną premierę serwera IBM zapowiedział na grudzień br. W rzeczywistoś-ci termin rozpoczęcia sprzedaży jest uzależniony od tego, kiedy Intel wprowa- dzi na rynek procesory Intel Xeon MP (nazywane roboczo Foster). Według zapewnień firmy, należy ich oczekiwać w I kwartale 2002 r.

Cztery w jednym

Pierwszym serwerem wyposażonym w Summit jest x360, wchodzący w skład linii eServer xSeries. Można w nim zainstalować cztery procesory Xeon MP o częstotliwościach 1,5 GHz lub 1,6 GHz. Specjalny port (określany jako scalability port) służy do połączenia z trzema innymi serwerami x360 w celu stworzenia konfiguracji 8-, 12- i 16-procesorowych. Tak zbudowany serwer może funkcjonować jako pojedynczy serwer SMP i jako cztery niezależne serwery współdzielące pamięć i urządzenia I/O (podobnie jak konwencjonalne klastry).

Podstawą serwera jest zestaw układów XA-32 - pierwszy chipset dla serwerów intelowskich, opracowany przez IBM w ramach zestawu technologii Enterprise X-Architecture. Początkowo producent pracował nad chipsetem XA-64, który miał współpracować z drugą generacją procesorów Intel Itanium - McKinley. Ze względu na opóźnienia w opracowaniu 64-bitowych procesorów przez Intela, IBM zdecydował się wprowadzić na rynek najpierw 32-bitową odmianę tego chipsetu - XA-32 - przeznaczoną dla procesorów Xeon. Notabene, przedstawiciele IBM zapewniają, że jest już gotowy układ XA-64, który zapewni podobną funkcjonalność w przypadku procesorów 64-bitowych, gdy tylko Intel wprowadzi do sprzedaży pierwsze egzemplarze McKinley. Premiera układu planowana jest na pierwszą połowę przyszłego roku.

Procesor chłodzony cieczą

Serwer x360 ma obudowę o wysokości zaledwie 3U. IBM musiał opracować specjalny system chłodzenia, który odprowadzałby nadmiar ciepła wytwarzanego przez 4 procesory, działające w tak małej obudowie. Firma zdecydowała się zastosować zamknięty system chłodzenia cieczą. Specjalnie zbudowany obieg tłoczy wodę pomiędzy zestawem sześciu wentylatorów i radiatorami procesorów.

Serwer x360 wyposażono także w inne rozwiązania promowane pod nazwą Enterprise X-Architecture Technology. Jednym z nich jest dedykowana pamięć podręczna czwartego poziomu XceL4 Server Accelerator Cache, która może mieć rozmiar 32-64 MB. Według przedstawicieli IBM, pozwala ona znacznie zwiększyć wydajność serwerów - szczególnie w wymagających pracach obliczeniowych, gdzie 1 lub 2 MB standardowej pamięci podręcznej trzeciego poziomu procesorów często nie wystarcza.

Inną technologią zaimplementowaną w x360 jest Remote I/O - możliwość wykorzystania w serwerach intelowskich zewnętrznych szafek z kartami I/O, które są połączone z serwerem za pośrednictwem magistrali InfiniBand (pozwala to na oddalenie zewnętrznych skrzynek I/O nawet o 8 m od serwera). Ponadto serwer obsługuje standard Active PCI-X, co umożliwia wymianę kart PCI i ich dodawanie podczas pracy urządzenia. Standardowo x360 ma 6 gniazd PCI, a dzięki zewnętrznej szafce IBM RXE-100 Remote Expansion Enclosure można go wzbogacić w kolejnych 12 kart PCI.

Serwer ma zaawansowane funkcje obsługi pamięci, w szczególności wprowadzoną już wcześniej w innych komputerach IBM technologię Chipkill, korygującą w czasie rzeczywistym błędy odczytu pamięci. Nowy chipset umożliwia pracę pamięci w trybie mirroringu zbliżonym do funkcjonowania macierzy RAID-1. Dane są zapisywane równolegle w dwóch bankach pamięci, a uszkodzone moduły DIMM można wymieniać bez restartowania serwera. Możliwe jest też zainstalowanie dodatkowego układu DIMM, działającego w trybie hot-spare (zastępuje on dynamicznie moduł uszkodzony).

Cena na końcu

IBM na razie oficjalnie nie podał ceny serwera x360, gdyż na rynku nie są jeszcze dostępne procesory Xeon MP. Według wstępnych, nieoficjalnych informacji, serwer ma kosztować 16-35 tys. USD w zależności od konfiguracji.


TOP 200